Zakázka na BVP: kritika bývalého předsedy výboru pro obranu - osádkovou věž neumí nikdo vysvětlit. Nesmí zbýt jen jeden uchazeč

Zakázka na BVP: kritika bývalého předsedy výboru pro obranu - osádkovou věž neumí nikdo vysvětlit. Nesmí zbýt jen jeden uchazeč
Autor fotografie: screenshot Youtube
30 / 04 / 2019, 15:30

Security magazínu poskytl rozhovor bývalý poslanec a expředseda Výboru pro obranu David Kádner. Ten se zejména pozastavuje nad požadavkem ministerstva obrany na osádkovou věž, což podle něho nedokáže zatím nikdo hodnověrně vysvětlit.

Podle bývalého předsedy Výboru pro obranu Davida Kádnera nemá v současné době ministerstvo obrany v rámci tendru na nová BVP ,,vyřízené" požadavky a mění pravidla ,,během hry". Kádner v této souvislosti nechápe požadavek změny od bezosádkové věže na osádkovou a v rozhovoru uvedl, že právě bezosádková věž by českou armádu posunula o několik let dopředu. Na druhé straně podle Kádnera nedokáží vysvětlit tuto změnu ani sami úředníci na ministerstvu obrany.

                                     

Ve svých důsledcích však byla tímto krokem vyřazeno BVP Puma, které odborníci považují za nejbezpečnější vozidlo ze čtveřice, jež se tendru na nová BVP účastní. Exposlanec se podivil nad tím, že k tomu došlo, i když ministr obrany Lubomír Metnar několikrát řekl, že ochrana posádky je pro něho priorita.

V rozhovoru Kádner dále uvedl, že vzhledem k tomu, že armádní zakázka na nová BVP je za 53 miliard korun, mělo by být vše transparentní a pochopitelné pro všechny.

Tagy článku