Zákon o financování obrany přispěje k větší jistotě pro Ministerstvo obrany v plánování modernizace armády, říká senátor Jaroslav Zeman

Zákon o financování obrany přispěje k větší jistotě pro Ministerstvo obrany v plánování modernizace armády, říká senátor Jaroslav Zeman
Autor fotografie: U.S. Army Europe, flickr public domain|Popisek: Čeští vojáci v Kosovu
25 / 03 / 2023, 11:00

SM oslovil senátora Jaroslava Zemana (zvolen za ODS), aby se vyjádřil k aktuálním otázkám týkající se zákona o financování obrany, který zakotvuje vynakládání minimálně 2% HDP na obranu.

1. Vláda zkraje tohoto roku schválila nová pravidla pro financování obrany, je podle Vás zakotvení 2% HDP na obranu ve výši 2% adekvátní, když některé evropské země míří i na 3% a výše?

Zmíněná 2% jsou podle mého názoru minimum z “potřebného”.

2. Je v zákoně pamatováno na to, když budoucí vláda odmítne z jakýchkoliv důvodů dávat 2% HDP na obranu? Jak je zajištěna právní vymahatelnost tohoto závazku?

Asi nijak. Záleží, kdo se dostane k vládě a jaké bude mít priority. Jestli obranu České republiky nebo “bezhlavé” utrácení.

3. Jaké benefity s sebou přinese zákon dovnitř samotné armády a financování strategických zakázek? Přispěje norma k rychlejší modernizaci armády?

Přispěje to určitě k větší jistotě pro Ministerstvo obrany v plánování modernizace naší armády. Tyto procesy probíhají dlouhé roky, a když nemáte jistotu financování, nemůžete nic plánovat.

4. Dlouho se hovořilo v souvislosti ze zakotvením 2% HDP na obranu o politické vůli přijmout tento závazek. Je z Vašeho pohledu přijetí zákona o financování obrany důkazem o tom, že politická vůle leckdy nestačí a je potřeba zmíněná 2% HDP na obranu přijmout v zákonné formě?

V minulosti jsme zažili různé vlády, které neměly obranu České republiky mezi svými prioritami. Dnes po napadení Ukrajiny vidíme, že moderní armáda je nejvyšší prioritou naší země.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.