Zaměříme se na okamžitou bojeschopnost armády a připravenost k nasazení v kratších lhůtách, řekl nový náčelník generálního štábu Řehka

Zaměříme se na okamžitou bojeschopnost armády a připravenost k nasazení v kratších lhůtách, řekl nový náčelník generálního štábu Řehka
Autor: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Karel Řehka
01 / 07 / 2022, 12:00

Včera se konal slavnostní nástup ke Dni ozbrojených sil, kde došlo k předání funkce náčelníka generálního štábu z rukou Aleše Opaty, který odchází po 38 letech z armády, Karlu Řehkovi, nyní již bývalému řediteli Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jaké bude mít Řehka do budoucna priority?

Na Řehkovi se domluvila Černochová a prezident Miloš Zeman jako na společném kandidátovi. Nový náčelník generálního štábu se vrací do armády po dvou letech, kdy vedl NÚKIB, kvůli jehož vedení odešel do civilu. I když mluvil Řehka zatím jen obecně, bude chtít pokračovat v započatých modernizačních armádních projektech, a v tomto směru má na co navazovat, jak sám uvedl na včerejším tiskovém brífinku, který následoval po skončení slavnostního nástupu ke Dni ozbrojených sil.

Řehka zmínil, že dochází ke dramatickému zhoršení bezpečnostního prostředí a je potřeba být připraven na všechny druhy konfliktů, nelze zanedbávat kyberprostor, hybridní hrozby, ale také vesmír. Velkou výhodou Řehkova působení je znalost kyberprostředí jako další domény, v níž se vede boj.

Co se týká priorit ve své funkci, tam Řehka zatím konkrétní nebyl, nicméně zmínil, že stěžejní je přezbrojení těžké brigády. ,,Když bych zmínil klasické modernizační projekty, tam nás určitě nejvíce trápí brigáda těžkého typu, protože to je jednoznačně závazek NATO. Ne že bychom jej neplnili, my máme brigádu těžkého typu,  potřebujeme ji zoufale rychle přezbrojit," uvedl nový náčelník generálního štábu.

Zmínil v této souvislosti nákup nových bojových vozidel pěchoty, ale netýká se to jen jich při přezbrojovacím procesu těžké brigády, čímž nepřímo měl na mysli i tanky. Je rovněž podle Řehky nutné pořídit si nové stíhací letouny, o nichž má vláda rozhodnout během července.

Řehka ve svém projevu kromě modernizačních projektů hovořil i důrazu na lepší připravenosti armády a její schopnosti okamžité nasaditelnosti a bojeschopnosti, čím se také zvýší nároky na každého vojáka. Armáda se má stát flexibilním tělesem, schopným rychlé reakce na konkrétní konflikt. ,,Zaměříme se na okamžitou bojeschopnost armády a připravenost k nasazení v kratších lhůtách," prohlásil Řehka. Ten je přesvědčen o tom, že armáda je zde od toho, aby bojovala, a pokud se tak aktuálně neděje, má se na boj připravovat.

Nový náčelník generálního štábu zatím zmínil své priority v matnějších obrysech, což je na druhou stranu pochopitelné, dneškem je oficiálně teprve první den ve funkci. Na Řehkovo konkrétnější formulování detailů od  k jednotlivým problematikám si tak musíme ještě nějaký čas počkat.


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace