Zamíří F-35 do Singapuru?

Zamíří F-35 do Singapuru?
Popisek: F-35
05 / 07 / 2018, 09:00

Singapur se v následujících měsících chce rozhodnout, které letouny nahradí stárnoucí stroje F-16.

Singapurský ministr obrany Ng Eng Hen prohlásil, že právě letouny F-16 se budou mít po roce 2030 potýkat s problémy s celkovým zastaráním a opotřebením. Proto se ministr obrany chce rozhodnout, které letouny F-16 nahradí s ohledem na jejich interoperabilitu se singapurskými systémy a platformami a také ceně.

psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu

Hen však přímo neprozradil, kdo by měl být na tomto místě favoritem, neurčitě připustil, že ve hře jsou Eurofighter Typhoon, F-35, ruský Suchoj a čínské stíhací stroje, aniž by u ruského a čínského letounu specifikoval.

psali jsme: Belgie na cestě k letounům F-35. USA schválily prodej stíhaček páté generace

Nicméně nejpravděpodobnější variantou, o níž píše specializovaný server defensenews.com, se zdá být právě F-35. O letounu 5. generace se hovoří již od roku 2013 jako o náhradě F-16, kdy Singapur poprvé ,,mapoval terén", který letoun by mohl nahradit F-16. Dřívější informace hovořily i o tom, že Singapur zajímá varianta F-35B s kolmým startem.

psali jsme: Uvažuje Německo o nákupu F-35?

Na druhé straně dřívější šéf programu F-35 Christopher Bogdan prohlásil, že Singapur se zajímá o všechny tři varianty F-35 a není vyloučeno, že Singapur projeví zájem o variantu F-35A, tedy verze s konvenčním startem a přistáním (CTOL). Pokud by se Singapur nakonec rozhodl pro nákup F-35, jednalo by se pravděpodobně o 40 - 60 strojů, uvádí server defensenews.com.

Singapurské F-16 nyní procházejí modernizací, kterou realizuje Lockheed Martin v rámci programu, který začal před dvěma lety a potrvá do roku 2022.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.