Zamíří ruský letoun Su-57 do Číny?

Zamíří ruský letoun Su-57 do Číny?
03 / 04 / 2019, 14:00

Podle serveru Global Times je Rusko připravené nabídnout letoun 5. generace Su-57 Číně.

Je možné, že ruský letoun Su-57 posílí čínské letectvo, i přesto že země vyvíjí vlastní letoun 5. generace J-20? Podle serveru Global Times je Rusko připravené nabídnout svůj letoun Su-57 právě Číně.

Ředitel pro mezinárodní spolupráci společnosti Rostec Viktor Kladov označil Čínu jako jednoho z potenciálních zákazníků pro nákup Su-57, respektive jeho exportní verze Su-57E. ,,Čína nedávno převzala dodávku 24 letounů Su-35 a během dvou následujících let se rozhodne, zda pořídit další tyto stroje, nebo koupit letoun 5. generace, což by byla příležitost pro Su-57E," prohlásil Kladov.

Ten také řekl, že stroj Su-57E během následujících několika týdnů na dostane od prezidenta Vladimira Putina ,,zelenou" k exportu, a pak by již teoreticky nebránilo nic k tomu, aby v případě zájmu mohla Čína letouny převzít.

Nicméně čínští vojenští analytikové nejsou zdaleka přesvědčeni o bojových schopnostech letounu Su-57, který je trvale sužován technickými problémy či nedodělky. Někteří z nich poukazují na to, že sama Čína vyvíjí vlastní letoun 5. generace J-20, takže stroj by mohl být vhodný k prodeji například Indii, a někteří vojenští analytikové jsou skeptičtí rovněž k tomu, že by Su-57 mohl být integrován do čínských systémů.

Pokud by však Čína nakoupila ruský stroj páté generace, znamenalo by to další posun ve vzájemných vztazích, které jsou v poslední době rozvíjeny hlavně na vojensko-politické úrovni. Jestliže by nakonec Čína o stroje (zatím) neměla zájem, prohlásil Kladov, že již zmíněná Indie by mohla představovat dalšího potenciálního zahraničního zákazníka letounu Su-57E.

 

Zdroj: Global Times

 

Tagy článku