Zásadně inovovaný MBT Challenger 3 v Německu. Používá vražednou munici APFSDS a integruje izraelský systém Trophy

Zásadně inovovaný MBT Challenger 3 v Německu. Používá vražednou munici APFSDS a integruje izraelský systém Trophy
Autor fotografie: Rheinmetall AG, Public domain|Popisek: Challenger 3
21 / 02 / 2024, 09:00

Během zkoušek bude v Německu prototyp hlavního bojového tanku Challenger 3 testován v provozních podmínkách, aby se ověřila jeho výkonnost a efektivita zvolených řešení. Britské armádě bude dodáno dalších 140 kusů modernizovaných Challengerů.

Plukovník Will Waugh odpovědný za armádní program obrněné techniky, uvedl: „Dodávka prvního předsériového tanku Challenger 3 a zahájení zkoušek představuje zásadní milník na cestě k modernizaci hlavního bojového tanku armády. Challenger 3 bude vedle obrněnců Ajax a Boxer srdcem obrněných brigádních bojových týmů armády v rámci programu Future Soldier. Události na Ukrajině zdůraznily potřebu věrohodných bojových schopností. Armádní obrněné brigádní bojové týmy s Challengerem 3 v jejich středu jsou klíčem k příspěvku Spojeného království k odstrašení NATO.“

Platforma Challenger 3 bude vybavena novým 120mm kanónem s hladkým vývrtem Rh-120 L55A1 vyrobeným společností Rheinmetall, což umožní používat nejmodernější dostupnou munici; podobně jako u amerických tanků Abrams, německých Leopardů 2 nebo jihokorejských K2. Penetrátor DM73 (a brzy také DM83) APFSDS ráže 120 mm dokáže překonat více než 800 mm ocelového pancíře RHA. Víceúčelový programovatelný tříštivo-trhavý náboj DM11 je ideální pro podporu útočící pěchoty. Modulární pancíř nové generace UK-sovereign, plně digitalizovaná věž a integrace systému Trophy Medium Variant APS do platformy zajistí ochranu proti raketovým granátům a protitankovým střelám.

Přechod na tankový kanón s hladkou hlavní je v moderních dějinách britského tankového vojska velmi významnou změnou v přístupu. Specificky pro tank Challenger 2 byl v 80. letech vyvinut kanón L30A1 s drážkovaným vývrtem hlavně, který navazoval na tradici preference drážkovaných hlavní poskytující vyšší přesnost. Jinde se již od 60. let prosazovaly tankové kanóny s hladkým vývrtem, jejichž je Rh-120 L55A1 od Rheinmetallu nejmodernějším příkladem ve standardní ráži 120 mm. Hlavními výhodami konstrukcí s hladkým vývrtem je při využití přesné munice stabilizované křidélky výrazně nižší opotřebení hlavně, a možnost využití standardních kumulativních střel HEAT nebo řízených střel.

Zástupce vedoucího projektu Challenger 3 v RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land), řekl: „Jsem si jistý, že vozidlo, které bylo navrženo s ohledem na bezpečnost osádky, operační efektivitu a pohodlí a s ohledem na rady uživatelů v každé fázi, se stane velmi silnou a oblíbenou součástí výzbroje britské armády. Je nesmírně vzrušující a velmi uspokojující být součástí týmu, který tento nesmírně schopný tank uvádí do života.“ Společnost RBSL hraje při realizaci pozemní průmyslové strategie klíčovou roli právě prostřednictvím programu Challenger 3.

Challenger 3

Nejvýznamnějším vylepšením tanku je pancíř Epsom. Korba a pojezdové ústrojí Challengeru byly díky hydraulickým závěsníkům Horstman vynikající i u předchozích verzí. Někteří experti doporučovali investice do nové konstrukce korby a instalace modernějšího a výkonnějšího motoru (např. MTU MT883 EuroPowerPack o výkonu 1650 koní), protože by to vyvážilo nezanedbatelný nárůst hmotnosti, který modernizace na variantu Challenger 3 přináší (zvolené řešení v podobě motoru V12 Perkins Condor CV12-9A poskytuje výkon 1500 koní). Spolu s modernizací hlavních bojových tanků by měla proběhnout i modernizace podvariant CRAARV (opravárenské a vyprošťovací vozidlo), mostního tanku Titan a ženijního vozidla Trojan AVRE.

Generálmajor Darren Crook, ředitel pro pozemní vybavení, řekl: „Ve stále nejistějším a nebezpečnějším světě je naší prioritou poskytnout armádě schopnosti, které potřebuje, aby mohla poskytovat služby vojáka budoucnosti a být na bojišti smrtonosnější. Jsem nesmírně hrdý na práci, kterou celý tým odvedl: armáda, DE&S a RBSL společně pracují na dodání prvního předsériového Challengeru 3. Znamená to zásadní milník v dodávce této působivé schopnosti britské armádě a našim vojákům poskytne prvotřídní hlavní bojový tank vyrobený zde ve Spojeném království. Ukazuje to také ústřední význam pozemní průmyslové strategie, kdy Spojené království stále více rozvíjí vysoce kvalifikovanou průmyslovou základnu a udržuje si strategickou výhodu prostřednictvím našich průmyslových partnerů, jako je RBSL.“

Zdroj: UK Defense Journal, Army Recognition, Twitter/X

Tagy článku