Zástupci obrany si v Milovicích vyzkoušeli vozidla SHERPA Light a HIGUARD

Zástupci obrany si v Milovicích vyzkoušeli vozidla SHERPA Light a HIGUARD
Autor fotografie: Fotografie: Adam-Costey Studio / "Pro" VOP CZ|Popisek: SHERPA Light
21 / 11 / 2017, 08:00

Zastoupení RENAULT Trucks Defense pro Českou republiku připravilo na bývalém tankodromu v Milovicích ukázkové jízdy dvou vozidel z bohatého sortimentu firmy. Zástupci generálního štábu, vojenských útvarů a Ministerstva obrany si mohli vyzkoušet jízdu středním obrněným vozidlem HIGUARD a lehkým taktickým vozidlem SHERPA Light v úpravě pro speciální jednotky.

V prvních jízdách hostům vozidla předvedli profesionální řidiči francouzského výrobce, ale pak za volant usedli profesionálové Armády ČR. Všichni zúčastnění shodně vysoce hodnotili výjimečné jízdní vlastnosti obou předváděných vozidel a diskutovali o jejich možném využití v jednotkách Armády ČR.

Sherpa Light je lehké taktické vozidlo navržené pro pěchotu, paradesantní jednotky nebo bezpečnostní síly, kterým poskytuje vysoký výkon, mobilitu a přepravní kapacitu. Sherpa Light je vybaven ochranou proti minám, improvizovaným výbušným systémům a balistickou ochranou podle CEN 1063 a STANAG 4569.

Renault HIGUARD

HIGUARD je středně těžké obrněné vozidlo s velkokapacitním chráněným trupem. Trvalý pohon 6x6 zajišťuje HIGUARD výjimečnou pohyblivost v obtížném terénu, zatímco jeho obrněný trup poskytuje účinnou balistickou ochranu podle STANAG 4569. HIGUARD nabízí vynikající možnosti pro přepravu jednotek a je ideální pro umístění speciální zástavby. Může pak být využit také jako velitelský, štábní, spojovací nebo sanitní vůz.

Prezentace se účastnil také státní podnik VOP CZ, který je průmyslovým partnerem RENAULT Trucks Defense. Prvním výstupem navázané spolupráce mezi RENAULT Trucks Defense a VOP CZ Nový Jičín by měl být podíl českého partnera na výrobě předváděného vozidla HIGUARD.

Sherpa Light

Firma RENAULT Trucks Defense nabízí širokou škálu obrněných vozidel, která jsou určena pro armádu a bezpečnostní složky. Používá je francouzská armáda a také několik dalších armád NATO.

Jednotlivé řady vozidel RENAULT Trucks Defense mají vysoký podíl vzájemného využívání stejných komponent, což představuje velký benefit z pohledu následného zajištění náhradních dílů, logistiky a managementu životního cyklu techniky. Prezentovaná vozidla jsou velmi vhodnou alternativou pro modernizaci pozemní techniky Armády ČR.

Zdroj: VOP CZ, RENAULT Trucks Defense

Tagy článku