Zaútočíme na Krym a ruská Černomořská flotila půjde ke dnu – Ukrajina si věří

Zaútočíme na Krym a ruská Černomořská flotila půjde ke dnu – Ukrajina si věří
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Křižník Moskva
20 / 07 / 2022, 08:00

Náměstek ministra obrany Vladimir Gavrilov oznámil, že ukrajinská armáda zaútočí na cíle na Krymu a ruskou Černomořskou flotilu, jakmile bude připravena.

V rozhovoru pro britský deník The Times uvedl, že Ukrajina získává protilodní zbraně a bude dříve či později útočit na jednotky ruské Černomořské flotily. Jak dodal, "je to nevyhnutelné, protože musíme zaručit bezpečnost našich lidí."

O případu informoval na Twitteru i anglicky psaný ukrajinský portál "The Kyiv Independent".

Černomořská flotila je velký operativně-strategický útvar ruského (a dříve sovětského) námořnictva působící od konce 18. století v Černém a Středozemním moři. Společně s Baltským, Severním a Tichooceánským loďstvem tvoří jádro ruského válečného námořnictva.Plavidla černomořského loďstva kotví v několika přístavech na pobřeží Černého a Azovského moře, především v Sevastopolu.

14. dubna letošního roku došlo k potopení vlajkové lodi této flotily, raketového křižníku Moskva ukrajinskými raketami Neptun. Ztráta křižníku Moskva (třída Slava), který byl podle ukrajinských zdrojů 13. dubna 2022 zasažen dvěma ukrajinskými protilodními střelami Neptun, je zřejmě od dob argentinsko-britské války o Falklandy nejvýznamnější námořní bojovou ztrátou.

Oficiálně ruské ministerstvo obrany prohlásilo za nezvěstných 27 námořníků, včetně 19 příslušníků vojenské služby. Tvrdilo také, že bylo evakuováno asi 400 námořníků. Za mrtvého byl prohlášen pouze Ivan Vachrušev, jehož oficiální pohřeb se konal v Sevastopolu na anektovaném Krymu.

Křižník třídy Slava měl ale posádku asi 510 mužů. 

Nový polský přípitek podle webu tvp.info aktuálně zní "Na ruskou černomořskou flotilu - do dna!" 

 

Zdroj: tvp.info, navalnews.com, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.