Závod s časem začal, Ukrajině dochází munice. Šéf NATO Stoltenberg vyslal jasné varování

Závod s časem začal, Ukrajině dochází munice. Šéf NATO Stoltenberg vyslal jasné varování
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
16 / 02 / 2023, 14:00

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg promluvil srozumitelně ohledně další zásoby zbraní a munice, které proudí na Ukrajinu. Podle něho je spotřeba munice u ukrajinské armády větší, než je současné tempo výroby. To znamená, že by se na Ukrajinu mohlo dostat postupem času daleko nižší zásoba munice, než je potřeba jednak k vlastní obraně, a jednak k provádění příštích protiofenziv. Nejnovější jednání aliančních ministrů obrany dává naději, že jednotlivé členské země NATO budou navyšovat své průmyslové kapacity včetně výroby munice, která je pro Ukrajinu v této fázi války nezbytná.

V rusko-ukrajinské válce hrají klíčovou úlohu samozřejmě zbraně a přirozeně munice. Obě strany konfliktu denně spotřebovávají tisíce nábojů a nedá se předpokládat, že by se s tím, jak konflikt nabírá na síle, tempo spotřeby munice nějak dramaticky snižovalo.

Na Ukrajinu sice proudí nadále nezbytná vojenská pomoc, nicméně stěžejní jsou rovněž pravidelné zásilky velkého objemu munice, která zaznamenává obrovskou spotřebu, o tom není pochyb. List Financial Times uvedl, že zatímco Ukrajina denně vystřílí zhruba 5 000 dělostřeleckých nábojů, na ruské straně činí spotřeba munice asi 20 000 denně.

Zmíněných 5 000 dělostřeleckých nábojů odpovídá počtu, který například nakoupí malá evropská země za celý rok, a to v době míru, u Ruska je to tolik, kolik evropské továrny vyrobí za jeden měsíc. Z toho zřetelně vyplývá, že munice bude jednou z nejdůležitějších komodit ve stávajícím ozbrojeném konfliktu, protože k čemu jsou zbraně, když nemají čím střílet.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyslal před několika dny v tomto ohledu jasný signál. Prohlásil, že současné tempo spotřeby munice je vyšší, než je samotné tempo výroby. ,,Válka na Ukrajině spotřebovává enormní množství munice a vyčerpává zádoby spojenců. Současná spotřeba munice je mnohem vyšší než současné tempo výroby," prohlásil Stoltenberg.  

Deník Financial Times hovořil s nejmenovaným západním představitelem rozvědky, který listu řekl, že nedostatek munice na straně obránců před ruskou invazí je akutní. Dodal, že rychlost západních dodávek bude rozhodující pro ruský pokus o převzetí iniciativy ve válce.

Pokud by tento trend pokračoval i v budoucnu, mohlo by to pro Ukrajinu znamenat vážnou potíž, protože jak Stoltenberg naznačil, pak by museli západní spojenci sáhnout už jen do vlastních zásob. A to by mohlo ohrozit jejich obranyschopnost. Podle Stoltenberga je jasné, že právě dostatečné množství munice si musí najít cestu na Ukrajinu dříve, než Rusko případně převezme iniciativu na bojišti.

Jeho slova pak nabývají zvlášť na významu v podobě velké ruské ofenzivy, mnozí bezpečnostní analytikové a vrcholní světoví politikové míní, že agresor bude chtít udělat podstatný krok k definitivnímu ovládnutí východní Ukrajiny a vytlačení ukrajinských vojsk.

Tyto výroky bez příkrasy a přehánění spolu se Stoltenbergovými přicházejí skutečně v kritickou dobu. Rusko se snaží provedením velké ofenzivy převzít otěže války do svých rukou a zlomit odpor obránců, postupně se vyprazdňující sklady munice na straně Ukrajiny jsou varovným signálem. Rusko má i přes svou vlastní obrovskou spotřebu munice možnosti, jak sáhnout do dalších rezerv.

Tento stav, jakkoli je zatím nepříznivý pro napadenou zemi, otevírá současně otázku o stavu obranné produkce západních států, a jejich výrobních linkách. Jak bude konflikt pokračovat, a nevypadá to, že by mohl v dlouhodobějším horizontu skončit, bude potřeba podpořit Ukrajinu v dodávkách munice a dalšího vojenského materiálu z mimoevropských států, jejichž zásoby nejsou ještě tak vyčerpané.

Po jednání ministrů obrany států NATO to však vypadá, že by se mohlo v tomto směru bylýskat na lepší časy. Jednotlivé země se shodly na užší spolupráci při výroby munice a dalšího vojenského materiálu, který je pro Ukrajinu důležitý. Alianční státy tak budou rozšiřovat své průmyslové kapacity včetně navýšení výroby munice, jež je nyní pro napadený stát životně důležitá.

Současná fáze války tak připomíná pomyslný závod s časem a západní spojenci Ukrajiny v ní musejí být aktivnější než doposud, aby měla napadená země šanci ruské invazory nakonec vypudit ze svého území.


Zdroj: Financial TimesTagy článku