Zbraň, co zastavila Putina na Ukrajině, už dorazila do Polska. Varšava počítá první raketomety HIMARS

Zbraň, co zastavila Putina na Ukrajině, už dorazila do Polska. Varšava počítá první raketomety HIMARS
Autor fotografie: The National Guard, flickr (CC BY 2.0) |Popisek: Raketomet HIMARS v akci
15 / 05 / 2023, 14:30

Polsku byla dodána první várka raketometů HIMARS. Původní objednávka zněla na 18 systémů, minulý rok však Polsko oznámilo, že jich chce nakoupit 500 kusů.

Prvních 5 výkonných raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) bylo dodáno Polsku. V roce 2019 učinila Varšava objednávku na 18 systémů. Prodej raketových systémů HIMARS, který si odbyl nasazení například v Afghánistánu, v Iráku či Sýrii, schválilo koncem roku 2018 americké ministerstvo zahraničí poté, co v říjnu toho samého roku Polsko poslalo americké straně oficiální žádost na nákup těchto systémů.

Minulý rok oznámil ministr obrany Mariusz Błaszczak, že Polsko má zájem až o 500 těchto raketových systémů. ,,Zvyšujeme kapacity našich raketových a dělostřeleckých sil," prohlásil polský ministr obrany. Akvizice dalších stovek raketometů jsou součástí komplexních modernizačních snah, které zahrnují všechny významné domény. Błaszczakova představa je taková, že podstatná část raketových systémů by měla být vyráběna v polských závodech.

                                  

                                                                           Video: YouTube

HIMARS vešel v poslední do povědomí hlavně jako účinná zbraň Ukrajinců proti ruským invazorům. Ukrajincům americké raketomety odvádí zatím více než dobrou práci a prezident Volodymyr Zelenskyj o ně velmi stál. Ukrajina má disponovat v současné době kolem dvou desítek těchto systémů. V lednu tohoto roku se objevila kuriózní zpráva, že Rusko zničilo či poškodilo 35 HIMARSů, nicméně tolik jich Kyjev od USA ještě ani nedostal.

Raketomety HIMARS, jehož výroba probíhá od roku 2000, se používají snadněji a rychleji a také jsou přesnější než ruské MRLS jako Směrč nebo Uragan. Střela může být odpálena 2-3 minuty po zaparkování vozidla, které je připraveno k odjezdu o 20 sekund později. Dosah rakety činí 80 km.

Zdroj: Defense News, AP News

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.