Zbraně se směrovanou energií už nejsou science fiction, prohlásil americký náčelník námořních operací. USA pracují intenzivně na laserových technologiích

Zbraně se směrovanou energií už nejsou science fiction, prohlásil americký náčelník námořních operací. USA pracují intenzivně na laserových technologiích
Autor: Lockheed Martin
04 / 12 / 2020, 16:30

Náčelník námořních operací admirál Mike Gilday se domnívá, že zbraně se směrovanou energií (directed-energy weapon, DEW) nejsou ,,science fiction", ale realitou. USA ,,pilně" pracuje na laserových technologiích, protože podle nich budou představovat budoucnost novodobého vedení boje.

Bezmuniční zbraně se směrovanou energií už nejsou jen záležitostí sci-fi filmů, ale realitou dneška, řekl náčelník námořních operací admirál Mike Gilday při návštěvě námořního podpůrného zařízení Dahlgren ve Virginii. ,,Vývoj a použití nových technologií jako směrovaná energie (laser) a vysokorychlostní projektily nejsou science fiction, dějí se nyní a zaměstnanci zde v zařízení Dahlgren pracují na tom, aby se se staly realitou" , prohlásil Gilday.

USA je ve vyvíjení laserových technologií v posledních několika letech zvlášť aktivní a značně v ní pokročily. Důležitý test se odehrál před několika měsíci na moři, kdy americká výsadková loď USS Portland z třídy San Antonio byla jako první plavidlo vybrána k tomu, aby v květnu otestovala technologický demonstrátor námořního laseru LWSD. Test dopadl úspěšně, když síla laseru měla činit 150 kW. To byl znatelný rozdíl od testu, který se uskutečnil v roce 2014, kdy plavidlo USS Ponce vyzkoušelo laser ,,jen" o síle 30 kW.

                                 

                                USS Portland ničí laserem LWSD dron ve vzduchu (Video: YouTube)

Podle velitele výsadkové lodi USS Portland kapitána Karreyho Sanderse poskytly tyto pokročilé testy cenné informace o schopnostech laseru LWSD proti potenciálním vzdušným hrozbám, jako jsou například UAV a jiné bezpilotní prostředky. 

Společnost Lockheed Martin pracuje na tom, aby laserovými zbraněmi byly do roku 2025 osazeny i americké stíhačky, ale také například letoun pro doplňování paliva KC-135 Stratotanker, a na moři rovněž torpédoborce. Před časem jeden z klíčových amerických výrobců dostal od US Navy kontrakt v hodnotě 150 milionů dolarů na vývoj a dodání dvou kopií nových laserových zbraní, které mají být zabudovány i na torpédoborcích.

Představa amerického námořnictva je taková, že očekává vybavení 8 válečných lodí laserovým systémem ODIN (Optical Dazzling Interdictor) v průběhu příštích tří let. Jeden torpédoborec třídy Arleigh Burke, USS Dewey, je vybaven právě tímto systémem.

Již v roce 2017 došlo k testu vysokoenergetického laserového systému, který byl připevněn na bitevním vrtulníku AH-64 Apache, americká námořní pěchota pak testuje Kompaktní laserový zbraňový systém (Compact Laser Weapons System - CLWS) od firmy Boeing, který má být efektivním a rychlým nástrojem na likvidaci nepřátelských dronů.

Ze zmínku stojí i zbraňový systém MEHEL (Mobile High-Energy Laser), připevněný na bojovém vozidle Stryker. Kromě již zmíněné společnosti Boeing se aktivně na laserových technologiích podílí i výrobce Raytheon. Vozidla Stryker budou mít možnost sestřelovat rychle a ,,tiše" nepřátelské drony a další bezpilotní letouny.

Zbraně se směrovanou energií tak nejen podle USA budou představovat v řadě ohledů budoucnost novodobého válčení a jejich vývoj je tedy jednou z priorit americké armády.

V této souvislosti pro zajímavost ještě uveďme, že při studiích bylo prokázáno, že na výkon laserového paprsku v cíli má jednoznačně vliv čistota ovzduší. Silné znečištění kouřem nebo prachem vpodstatě odrazem od částic ve vzduchu rozptýlených rozkládá paprsek a tím snižuje jeho integritu a tedy výkon. Hlavním problémem energetických zbraní fungujících ať již na optickém, nebo elektromagnetickém pulzním principu je zabezpečení dostatečně výkonné, stabilní a kompaktní zdrojové soustavy. Vývoj i zde pokračuje mílovými kroky, ale i tak lze porovnat zdrojové zabezpečení těchto zbraní s vývojem počítačů, kdy výkon prvních počítačů o rozměrech jedné velké místnosti je nižší než výkon současného smartphonu a energetické spotřebě nemluvě.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace