foto: (CC BY 2.0)/AW139M
Před pár dny jsme přinesli rozhovor s italskou zbrojovkou Leonardo, která je i nadále připravena dodat české armádě víceúčelové vrtulníky. Této zbrojovky jsme se zeptali zeptali mimo jiné na to, jaké jsou přednosti víceúčelových vrtulníků AW139M. Stanovisko Leonardo nyní přinášíme.
„Společnost Leonardo potvrdila novou nabídku založenou na AW139M jako nejvhodnější pro splnění očekávání Ministerstva obrany České republiky. Tento typ již prokázal shodu s přísnými provozními požadavky, jak bylo prokázáno během důkladného vyhodnocení, a to vše v kombinaci s komplexním vybavením, přizpůsobením, podporou a školením se zapojením místního průmyslu a partnerů. Podle specifikací a také podle klíčových parametrů zveřejněných příslušným úřadem (//www.acr.army.cz/assets/technika-a-vyzbroj/modernizace/priloha-bez-nazvu_-01508.pdf) ,si program klade za cíl obstarat nové víceúčelové vrtulníky, aby naplnily úsilí o modernizaci flotily. Mezi různými základními charakteristikami bude nové letadlo schopné přepravit nejméně 8 vybavených jednotek, bude mít minimální dosah 550 km, cestovní rychlost 260 km/h, strop 4000 m a komplexní řadu řízených/neřízených zbraňových systémů včetně schopnosti pilota použít kulomet/dělo a střílet.“
Psali jsme
Podle poslance Radovana Vícha (SPD) sice Česká republika potřebuje nové víceúčelové vrtulníky, ale ne předražené z USA. Armádní zakázka na nové...
Leonardo tento vrtulník nedávno přestavil mimo jiné na leteckých dnech Siaf ve slovenském Siači, a to pod označením HH139M, která je součástí výbavy italských vzdušných sil. Diváci si jej tak mohli prohlédnout v plné výbavě. Leonardo k vlastnostem vrtulníku uvádí:
„Vrtulník AW139M splňuje, a dokonce překračuje požadavky na výkon, užitečné zatížení, flexibilitu a vybavení zbraněmi, a pro mise, podporu, údržbu a výcvik, a bude také schopen plně dodržet odhadované dodací lhůty. AW139M se vyznačuje bezkonkurenčním výkonem, poměrem výkonu a hmotnosti – i v horku a výškách, nejvyššími standardními certifikacemi a bezpečností, nejprostornější kabinou a pokročilou leteckou/navigační avionikou, a je to skutečně univerzální platforma. Letadlo má mnoho schopností, z nichž by Česká republika mohla těžit, jako je jedinečný MGB systém schopný 60+ „běhu nasucho“ pro ještě větší šanci přežití. Systém MGB je vybaven také plnou ochranou proti ledu. K tomu všemu je vrtulník vybaven balisticky odolnými/samoutěsnitelnými nádržemi, pozbyl všech hlavních kritických systémů, disponuje pokročilými komunikačními systémy, radary, elektrooptickými a sledovacími senzory, komplexní sadou sebeobrany, cílením a širokou škálou zbraňových systémů včetně dveřních zbraní, jako jsou dobře naváděné/neřízené munice. Stávající uživatelé nebo zákazníci armádního modelu AW139 již integrovali nebo integrují zbraňové systémy pro řadu požadavků na mise.“
Podle dostupných zdrojů byla helikoptéra AW139 více než 270 ozbrojenými silami, vládními agenturami nebo společnostmi v 70 zemích po celém světě, včetně zemí NATO, jako jsou Itálie, Velká Británie nebo USA. Je to přitom právě USA, od kterého české Ministerstvo obrany zvažuje pořízení tohoto typu helikoptér formou mezivládní dohody. Leonardo už obdrželo přes 1100 objednávek AW139, přičemž 1000 z nich je už v plném provozu. K tomu Leonardo dále uvádí:
„Téměř 1 000 dodaných jednotek zaznamenalo doposud více než 2,3 milionu letových hodin v nejširším rozsahu provozních, environmentálních a povětrnostních podmínek. Základní platforma AW139 nemá mezi ostatními typy konkurenci. Model AW139, jakožto nejlepší náhradní nebo alternativní řešení, již porazil celosvětovou konkurenci nahrazením mnoha stárnoucích typů vrtulníků původně navržených v 60. a 70. letech a nadále je ve své kategorii nejnáročnějšími armádami žádaným letounem pro nejkritičtější mise. Model AW139 nabízí jedinečné možnosti přizpůsobení a využívá dlouholeté zkušenosti společnosti Leonardo ve vývoji a dodávkách vojenských vrtulníků.“
Tagy