Zbrojovkám Rheinmetallu a MBDA byl udělen kontrakt na vývoj nového demonstrátoru námořního laserového systému

Zbrojovkám Rheinmetallu a MBDA byl udělen kontrakt na vývoj nového demonstrátoru námořního laserového systému
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
29 / 01 / 2021, 11:00

Odbor Federálního ministerstva obrany pro vybavení, informační technologie a podporu německé armády Bundeswehr (BAAINBw) udělil konsorciu ARGE, jehož součástí je společnost Rheinmetall Waffe Munition a německá pobočka francouzské zbrojovky MBDA, kontrakt na výrobu, integraci a podpůrné testování nového demonstrátoru námořního laserového systému

BAAINBw udělil konsorciu ARGE, sestávající ze společností MBDA Deutschland a Rheinmetall Waffe Munition, kontrakt na vývoj, integraci a následné testování nového demonstrátoru námořního laserového systému. Obě společnosti si pak rozdělí při vývoji zbraně své ,,role". MBDA si vezme na starost výrobu sledovacího systému, zhotovení konzole operátora a spojení laserové zbraně s velícím a kontrolním systémem. Rheinmetall převezme zodpovědnost za zbudování laserové stanice, naváděcího systému laserového paprsku či chlazení.

Nový systém má být vyroben, testován a integrován do konce letošního roku. Zkoušky demonstrátoru mají potom proběhnout na jedné z německých fregat Třídy Sachsen (F124) v roce 2022 za reálných podmínek. Testy se zaměří mimo jiné na interakci a funkci senzorů, fungování efektoru či systému bojového řízení.

Pro šéfku sekce laserového vývoje v německé pobočce společnosti MBDA Doris Laarmannovou je udělený kontrakt důležitým krokem k funkčnímu vysoce energetickému laseru. S tím souhlasí i Alexander Graf, ředitel společnosti Rheinmetall Waffe Munition pro program laserových zbraní, i jeho kolega Markus Jung. Pro oba znamená kontrakt systematické rozšíření funkčního prototypu laseru, který byl testován v posledních několika letech.

Tato zkušenost potom zapadá do jednoho z nejambicióznějších projektů na poli laserových zbraní v měřítku Evropy a obě společnosti mají vyrobit moderní výkonný laser, který má být vzorem pro ostatní.

Laserové systémy představují novou generaci bezmuničních zbraní, na nichž pracují Rusové, Američané i další státy. Jsou efektivní a operují s velkou přesností při nízkých provozních nákladech. Zbraně se směrovanou energií se mají například stát součástí amerických stíhaček, a to již možná v polovině příští dekády.

 

Zdroj: rheinmetall.com

Tagy článku