Zelenského sen o tancích Leopard 2: Může Německo konečně vyslyšet volání Kyjeva?

Zelenského sen o tancích Leopard 2: Může Německo konečně vyslyšet volání Kyjeva?
Autor fotografie: Boevaya mashina, CC BY-SA 4.0|Popisek: Leopard 2
26 / 12 / 2022, 13:00

Budou německé tanky Leopard 2 dodány Ukrajině v boji s ruským nepřítelem, jak by si jistě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přál? Tato otázka je otevřená, a to i přesto, že německý kancléř Olaf Scholz se zatím postavil ukrajinskému volání zády.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od začátku válečného konfliktu požaduje po Západu dodávky zbraní, a to včetně tanků. Zbraňové systémy dostává, nicméně ne moderní západní tanky, které by mohly vydatně posílit ukrajinské ozbrojené síly. Německo například na Ukrajinu poslalo samohybné houfnice Panzerhaubitze 2000 či protiletadlový systém Gepard, který je efektivním prostředkem na likvidaci dronů, a další vojenský materiál. Na druhou stranu Kyjev potřebuje právě těžkou techniku včetně tanků. Může se tento stav změnit?

Německý kancléř Olaf Scholz zatím na Zelenského volání po tancích Leopard 2 pozitivně nereflektoval,  jeho názor navíc věrně kopíruje také ministryně obrany Christine Lambrechtové, která před časem poukázala na skutečnost, že nikdo ze členů NATO na Ukrajinu podobnou techniku zatím nedodal a Německo chce sladit postup právě se spojenci.

Ukrajina však má v německé vládě poměrně vlivného ,,přímluvce" - ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou. Ta tlačí na Scholze, aby učinil brzy rozhodnutí, jestli skutečně na Ukrajinu pošle tanky Leopard 2, které by obránci dozajista přivítali. ,,V rozhodující fázi, v níž se Ukrajina nachází, bychom neměli s rozhodnutím čekat," prohlásila Baerbocková již v září pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung.  

Tlak zevnitř vlády ovšem zřetelně narůstá, protože pro dodání tanků Ukrajině plédují nejen koaliční partneři - Zelení a Svobodní demokraté (FDP), ale také křesťansko-demokratická opozice. Dá se předpokládat, že tlak na Scholze bude v příštích týdnech ještě víc narůstat a k jeho možné pozitivní odpovědi ve věci dodání Leopardů by mohly přispět další ukrajinské úspěchy na bojišti.

Možná většími a vlivnějšími ,,přímluvci" jsou USA, které se staví za to, aby Německo na Ukrajinu tanky poslali. Konkrétně se o to snaží poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan, který se podle Frankfurter Allgemeine Zeitung působit na německou vládu v tom směru, aby tanky Ukrajině dodala.

Může nakonec vypomoci Polsko?

Pokud by se Scholz rozhodl, že i přes narůstající tlak na Ukrajinu Leopardy nepošle, může obráncům proti ruskému agresorovi vytrhnout příslovečný trn z paty Polsko. To kupuje ve velkém americké tanky M1A2 Abrams SEPv3, jihokorejské tanky K2 Black Panther a teoreticky se otevírá možnost pro možné dodání určitého počtu tanků Leopard 2 Ukrajině.

Polsko má ve výzbroji tanky starší Leopardy 2A4, které začalo přebírat v roce 2002, a také moderní Leopardy 2PL. V aktivní službě se v současnosti nachází 24 tanků Leopard 2PL a 10 typu Leopard 2PL M1. Pokud by Polsko mělo dostatečné množství tanků K2 Black Panther, respektive Abramsů k dispozici, určitý počet Leopardů by se mohl stát ,,zbytným" a použitelným pro jiné účely, v tomto případě pro Ukrajinu.

Jestliže by Německo nakonec vyhovělo přání Kyjeva, tak by tanky Leopard 2 mohly pro napadenou zemi znamenat výraznou posilu, o tom není sporu. V dalších protiofenzivách by představovaly proti ruským tankům převážně sovětské výroby rozdílovou zbraň. Je zřejmé, že konflikt se protáhne na neurčito a moderní těžká technika v podobě západních tanků by měla potenciál uštědřit ruským okupantům poměrně velké ztráty.

Zdroj: bulgarianmilitary.com, Frankfurter Allgemeine Zeitung


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace