Zeman podpořil modernizaci armády. Podmínkou je zapojení českého zbrojního průmyslu

Zeman podpořil modernizaci armády. Podmínkou je zapojení českého zbrojního průmyslu
24 / 11 / 2020, 18:00

Na dnešním velitelském shromáždění armády nechyběl ani prezident Miloš Zeman, který podpořil modernizaci naší armády, což podmínil mimo jiné zapojením českého obranného průmyslu do jednotlivých zbrojních zakázek.

Na velitelském shromáždění armády promluvil také prezident Miloš Zeman. Na úvod svého vystoupení neopomněl poděkovat armádě za pomoc při zvládání pandemické situace. Pak už se Zeman věnoval úsilí o modernizaci armády, která má být mimo jiné podmíněna zapojením domácího obranného průmyslu do konkrétních zakázek. Toto zapojení českých podniků do jednotlivých tendrů společně se ,,skutečnou modernizací" ozbrojených sborů přispěje podle Zemana k větší bojeschopnosti naší armády.

Zeman mluvil v této souvislosti o offsetech, které proběhly například u amerických vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, kde má jít ve prospěch českých firem minimálně 30% hodnoty této zakázky, uzavřené po průtazích minulý rok v prosinci. ,,Vítám, že dochází k dohodám o tzv. offsetech, které například v případě amerických vrtulníků dosahují asi 30%," řekl Zeman.

To, že v případě některých zakázek není zatím ujasněný následný podíl zapojení českých podniků, je vidět názorně na zakázce na nová děla ráže 155 mm pro českou armádu. V tendru zvítězila francouzská zbrojovka Nexter se svými děly CAESAR, které mají nahradit stárnoucí samohybné houfnice Dana. Dodávka počítá s dodávkou 52 kusů děl za přibližně 6 miliard korun.

Ministerstvo obrany hovořilo již dříve ústy Lubomíra Metnara o tom, že chtějí u děl CAESAR dosáhnout minimální výše 40% podílu českého obranného průmyslu, nicméně je zatím neznámou, jestli se má požadavek 40% účasti domácího průmyslu na zakázce počítat z prvotní dodávky systémů, nebo jestli půjde o 40 % z celkových nákladů včetně nákladů životního cyklu. Další otázkou pak zůstává, jestli budou munici pro děla vyrábět i české firmy.

Český prezident dále mluvil o potřebě moderní armády, jejíž součástí mají být i například drony. Zeman kvitoval skutečnost, že v Prostějově vznikl prapor, který provozuje drony. A byla to právě česká hlava státu, která plédovala za pořízení dronů v Izraeli, protože jsou podle něho na špičkové technické úrovni.

,,Byl jsem se v Izraeli podívat na továrnu dronů, a kdybych chtěl být megaloman, tak budu doporučovat, aby si česká armáda koupila největší dron, který má velikost Boeingu 737," řekl dnes Zeman.

 

Tagy článku