Země je poseta těly mrtvých Rusů – mobilizovaní nemají šanci

Země je poseta těly mrtvých Rusů – mobilizovaní nemají šanci
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
07 / 11 / 2022, 08:00

Na frontě v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny zahynulo po ukrajinské palbě více než 500 mobilizovaných ruských vojáků, jejich důstojníci opustili prapor, uvedl nezávislý ruský portál Viorstek s odkazem na jednoho z přeživších účastníků bojů.

Viorstek v sobotu uvedl, že prapor byl zničen u Makijivky. Z 570 lidí zůstalo naživu 29, 12 dalších je zraněno, řekl Agafonov novinářům. Podle tohoto vojáka velitel praporu mobilizovaných záložníků slíbil, že půjdou do oblasti Swatowy, asi 15 km od frontové linie a zapojí se tam do územní obrany. Ve skutečnosti prapor dorazil v noci na 1. listopadu přímo do první linie. Velitelé dali rozkaz kopat zákopy a udržovat frontovou linii. Prapor měl k dispozici pouze tři lopaty!

"Vykopali jsme, co se dalo, a ráno začala palba. Dělostřelectvo, "kroupy" (systémy raketového dělostřelectva Grad-PAP), minomety, bezpilotní letouny. Prostě nás postříleli," řekl Agafonov.

Důstojníci opustili prapor okamžitě po zahájení palby. Když ustala palba, Rusové se pokusili ustoupit, ale byli okamžitě zaměřeni a napadeni ukrajinskými bezpilotními letouny.

Portál Viorstek hovořil i s manželkou dalšího mobilizovaného z Agafonovova praporu. Žena s odvoláním na manželova slova uvedla, že více než polovina praporu zemřela.

Agafonov dodal, že vojáci z nejméně jednoho praporu sestávajícího z mobilizovaných již dříve zemřeli ve stejných pozicích. Řekl, že viděl desítky mrtvých těl.

Uvedl také, že přeživší jsou povoláni do nových praporů spolu se stálými jednotkami přicházejícími na frontu a vrženi do předních linií.

Ukrajinské úřady Luhanské oblasti v minulých dnech informovaly, že v oblasti Swatowy umírá velké množství ruských vojáků. Země mezi Swatowem a Kreminnou, kde se Rusové snaží prolomit ukrajinskou obranu, "je poseta těly" Rusů, řekl Sergij Hajdaj, šéf regionálních úřadů. Uvedl, že pokaždé, když zaútočí, pošlou Rusové své vojáky na „průzkum“, který nemohou přežít.

Zdroj: NEXTA, tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.