Zhuhai Air Show: Veřejný debut čínského letounu 5. generace J-20

Zhuhai Air Show: Veřejný debut čínského letounu 5. generace J-20
01 / 11 / 2016, 14:30

Čína představila svůj dlouho očekávaný stealth letoun J-20 poprvé na veřejnosti.

Dva stroje J-20 provedly asi 60 sekundový průlet během letecké show ve Zhuhai v provincii Kuang-tung, což je největší letecká show pořádaná v Číně. Předtím byl tento stroj zachycen pouze občas, náhodnými svědky.

Letoun je vyvíjen firmou Chengdu Aircraft Industry Group a jeho operační nasazení se plánuje na rok 2018. První testovací let prototypu byl uskutečněn již 11. ledna 2011 v Chengdu.

"Chengdu J-20"

Od roku 2008 pracuje čínský letecký průmysl na konstrukci a výrobě stroje páté generace, a to jak pro vlastní potřebu, tak s cílem prodávat letoun v globálním měřítku. Jsou vyvíjeny dva stroje - Chengdu Aircraft Industry Group (J-20) a Shenyang Aircraft Corporation (J-31). Obě firmy jsou dceřinými společnostmi státního podniku Aviation Industry Corporation of China (AVIC).

Ukradené plány strojů F-22 a F-35 se staly základem pro čínský letoun Chengdu J-20 a někteří se tedy domnívají, že J-20 je pouze levnou a nekvalitní kopií amerických strojů, jiní analytici se naopak obávají potenciálu čínského stroje.

Představení stroje ukazuje na snahu Číny dotáhnout svou americkou a ruskou konkurenci a snahu nebýt závislý na zahraničních dodávkách nejmodernějších technologií.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace