Získá Austrálie na přechodnou dobu americké nebo britské vyřazené jaderné ponorky?

Získá Austrálie na přechodnou dobu americké nebo britské vyřazené jaderné ponorky?
Autor fotografie: CC BY-NC-ND 2.0|Popisek: Ponorka třídy Los Angeles, USS Key West
24 / 12 / 2021, 13:00

Nedávno podepsaná obranná dohoda mezi Austrálií, Spojeným královstvím a Spojenými státy zvaná AUKUS umožňuje, aby Spojené státy a Británie sdílely technologie svých jaderných ponorek s Austrálií.

Austrálie plánuje postavit alespoň osm útočných ponorek s jaderným pohonem. Mezitím bývalý australský premiér Tony Abbott prosazuje získání použitých a vyřazených jaderných ponorek US Navy či Royal Navy, aby se rozšířily ponorkové schopnosti a jaderné know-how Královského australského námořnictva. Austrálie nikdy neměla žádnou jadernou ponorku.

Ve svém projevu na akci Wilson Center ve Washingtonu na konci října Abbott navrhl, že v krátkodobém horizontu by Austrálie měla zvážit pronájem nebo nákup jedné či více stávajících amerických ponorek, aby rozvinula australskou schopnost provozovat ponorky s jaderným pohonem.

Abbott položil otázku: „Bylo by možné, aby Austrálie získala vyřazenou loď třídy Los Angeles nebo dvě a provozovala ji pod australskou vlajku jako operační výcvikovou loď?“ Abbott dodal, že podobný návrh by mohl předložit, kdyby byl v Londýně, aby získal vyřazené britské ponorky s jaderným pohonem.

Americké námořnictvo má zkušenosti s přeměnou třídy Los Angeles na kotvící školní výcvikové ponorky. Loni v létě dokončila bývalá USS San Francisco svou přeměnu z útočné ponorky s jaderným pohonem (SSN) na kotvící cvičnou loď MTS-711 (MTS značí Moored Training Ship a vztahuje se na jaderné ponorky v podřízenosti NPTU - Nuclear Power Trainig Unit), která nyní operuje v Charlestonu v Jižní Karolíně. Tam se připojila k přestavěné bývalé USS La Jolla, která loni začala v této výcvikové roli svůj nový život. A i když Abbott jasně volá po plně funkčním vojenském plavidle, ne po MTS, pokud by byly získány dvě ponorky, kotvící cvičná loď by mohla být cenným výukovým nástrojem pro australské ponorkáře.

Potenciální kandidáti na takový pronájem mohou zahrnovat následující ponorky - USS Providence (SSN-719), jejíž vyřazení je plánováno na letošní prosinec, USS Oklahoma City (SSN-723) jejíž vyřazení z provozu je plánováno na červen 2022. Dvě další ponorky, bývalá USS Pittsburgh (SSN-720) a bývalá USS Louisville (SSN-724) byly vyřazeny z provozu v dubnu 2020 a v březnu 2021, ale obě již mohou být v procesu likvidace příliš daleko, než aby bylo možné tuto aktivitu zastavit a ponorky znovu uvést do provozu (navíc revitalizace těchto ponorek by znamenala určité náklady a je otázkou, zda by je nesla americká nebo australská strana). Všechny čtyři ponorky jsou vybaveny systémy vertikálního odpalování raket (VLS) pro řízené střely Tomahawk. A chystá se i vyřazení dalších ponorek jako USS Chicago (SSN-721), Key West (SSN-722), San Juan (SSN-751) a Topeka (SSN-754) v roce 2024.

Britská Royal Navy by mohla nabídnout 4 vyřazené ponorky třídy Trafalgar.

Jako problém se může ukázat přetížení amerických loděnic, které nejsou schopné odbavovat požadavky vlastního loďstva, ale je možné, že strategické zájmy dostat Austrálii a její námořnictvo do doby jaderné mohou změnit priority.

Zatím bylo prezentováno, že dodavatelem jaderné technologie by měly být USA, tedy US Navy. Z tohoto důvodu se lze domnívat, že bude výhodnější, aby se australští námoříci odpočátku cvičili na americké technologii, nikoliv na britské, a pak se přeškolovali. Je faktem, že USA poskytly tuto technologii i Británii, ale od té doby došlo v Británii ke značnému osamostatnění a evoluci vlastním R&D.

Než by byl tento projekt zrealizován, musí též australská vláda a parlament odsouhlasit na tuto nemalou akvizici rozpočet, s nímž jsou spojené nemalé náklady na vybudování odpovídající logistické infrastruktury a další výcvikové základny včetně bezpečnostního zajištění kotvícího jaderného zařízení. A to jsou nemalé investice. Nelze tedy předpokládat, že pokud bude tento výcvikový projekt realizován, že to bude v řádu měsíců, ale faktem je, že v obchodě dokáží být USA velmi pružné, brzda může být v australské politice a legislativě.

Vlastní jaderné ponorky nasadí Austrálie asi až okolo roku 2040 a měly by vycházet z designu americké třídy Virginia nebo britské Astute.

Zdroj: The Drive

Tagy článku

-->