Zkoušky hypersonické rakety Zirkon by mohla provádět ponorka Severodvinsk na konci srpna

Zkoušky hypersonické rakety Zirkon by mohla provádět ponorka Severodvinsk na konci srpna
Autor fotografie: CC BY-SA 4.0|Popisek: K-560 Severodvinsk
15 / 08 / 2021, 13:00

Testovací fáze hypersonické střely Zirkon se již posunula tak dopředu, že je má odpalovat v závěru srpna ruská ponorka K-560 Severodvinsk.

V červenci média informovala, že fregata Admiral Gorškov úspěšně otestovala Zirkon z Bílého moře proti pozemnímu cíli umístěnému na pobřeží Barentsova moře. Rusko pokračuje v odpalech Zirkonu z tohoto plavidla dál. V lednu loňského roku se uskutečnil odpal rakety Zirkon v Barentsově moři na cíl vzdálený 500 km. 

Testovací fáze se tak posunula o krůček dál. V závěru srpna by již mohla testovat hypersonickou raketu Zirkon ponorka K-560 Severodvinsk v Bílém moři, informoval server Navy Recognition s odkazem na nejmenovaný zdroj agentury TASS. Testy a jejich dokončení jsou naplánovány na období, než začne Bílé moře zamrzávat. 

Před rokem v dubnu SM informoval o tom, že Rusové zvažují, zda v testovací fázi odpalovat Zirkon ze Severodvinsku, nebo ponorky K-561 Kazaň. Právě Kazaň byla ,,favoritem", aby se odpalu Zirkonu zúčastnila, nyní to tedy spíše vypadá na Severodvinsk. Ten před dvěma lety odpálil raketu Kalibr, když byl ukotven z doku. Bylo to poprvé, kdy jaderná ponorka odpálila řízenou střelu přímo z doku a nemusela vyplout na otevřené moře.

Schopnost odpálit raketu Zirkon přímo z doku je potom velmi citlivým momentem. Pokud doposud byly ponorky schopny odpalu jen z širého moře, mohly být detekovány při vyplutí nebo plavbě na hladině. Odpal z doků nabízí i možnost odpálení z utajených základen na pobřeží, na ostrovech nebo atolech. A to by mohlo poměrně změnit bojovou situaci, neboť ponorka do takovéto základny může vplout ve velmi utajeném režimu a pak jen vyčkávat. Už se nejedná o ,,Hon na ponorku", ale ,,očekávání příchodu bouře" a schopnost včas zareagovat. A ten je limitován hypersonickými schopnostmi rakety.

Poprvé Rusko otestovalo úspěšně dvojstupňovou střelu Zirkon v roce 2017. Může být odpalována z ponorek či hladinových lodí. Dosah rakety činí přes 500 km, některé zdroje však uvádí až 1000 km. V únoru 2019 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že raketa Zirkon je schopná letět rychlostí Mach 9. Prvním nosičem hypersonických střel se má stát fregata Admiral Golovko.

 

Zdroj: Navy Recognition

Tagy článku