Změny ve vedení polské zbrojovky PGZ. Vláda Donalda Tuska odvolala celé představenstvo

Změny ve vedení polské zbrojovky PGZ. Vláda Donalda Tuska odvolala celé představenstvo
Autor fotografie: PGZ, Public domain|Popisek: Modernizace Leopardu 2A4 na 2PL je jedním z projektů PGZ
26 / 02 / 2024, 15:30

Koncem minulého týdne odvolala dozorčí rada státního holdingu PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) předsedu představenstva a generálního ředitele Sebastiana Chwałeka, který podnik řídil od roku 2021.

Společně s ním dozorčí rada odvolala ostatní členy představenstva Krzysztofa Solu, Jakuba Roszkowského i Marcina Wierzchowského. Změny ve státních podnicích odstartovala bezprostředně po volbách vláda Donalda Tuska. Dozorčí rada, vládou jmenovaná 12. února 2024, pověřila řízením holdingu jednoho ze svých členů Tomasze Siemiątkowského. Na rozdíl od jiných výměn ve státních podnicích Siemiatowski obdržel ve jmenování určenou lhůtu „nejvýše tři měsíce“.  Do té doby musí být ve veřejném výběrovém řízení vybrán nový předseda a všichni ostatní členové představenstva. 

Dočasně jmenovaný předseda představenstva Tomasz Siemiątkowski je profesí právník s akademickou dráhou a advokátní praxí. Doktorský tutul získal na Varšavské ekonomické univerzitě (SGH) a habilitaci na univerzitě v Lublinu. Je profesorem University Kardinála Stefana Wyszyńského. Patří k významným autorům kodifikace práva obchodních společnsotí v Polsku a účastnil se rovněž legislativních prací při reformách občanského zákoníku. Přednášel dlouhodobě v USA a v Německu. Od roku 2009 je společníkem ve varšavské advokátní kanceláři Głuchowski Siemiątkowski Zwara.

V dozorčí radě PGZ pracoval v letech 2013–2017. Není to však jeho jediná zkušenost z řízení podniků: byl členem dozorčí rady letecké společnosti LOT, banky s 30 % podílem státu PKO BP, Royal Bank of Scotland Polska. Do PGZ patří 50 firem a společností pro výrobu techniky a munice pro pozemní vojsko, námořnictvo, letectví a nových technologií. Zaměstnává 19 000 pracovníků. Podíly ve skupině mají Ministerstvo státního majetku (40, 1 %), Agentura rozvoje průmyslu (28,9 %) a Polský obranný holding (30,9 %). Konsolidaci zahájila vláda Donalda Tuska v r. 2013 a pokračovala v ní i vláda Sjednocená pravice.

PGZ už v pátek vyhlásila výběrová řízení na CEO a členy představenstva. Požaduje se 5 let praxe, z toho 3 roky v řídících orgánech. V pohovorech se bude zjišťovat znalost obranného průmyslu, fungování obchodních společností a řídící schopnosti. Nabídky je možné zaslat do 27.2., první kolo pohovorů se uskuteční ve dnech 28.-29.2.

Zdroj: TVN24, money.pl, defence24.pl, PGZ

Tagy článku