Autor fotografie: Allocer / Wikimedia Commons / Veřejně dostupné|Popisek: Radar 1L259 na letecké show MAKS-2005
Mobilní salvové raketomety (MLRS) HIMARS jsou zřejmě nejvíce rozdílovou zbraní na Ukrajině. Rusové si s nimi zjevně neví rady a škody páchané ATACMS jen rostou.
Antibateriové radary jsou tak trochu ve stínu mediálně žádoucích zbraní jako třeba Tornado-S, M1A1 Abrams, T-90M Proryv, M2 Bradley nebo třeba Marder. Přitom se jedná o fakticky nejnebezpečnější zbraň ze všech zmíněných. Pokud je však její potenciál využíván naplno. Ovšem zdá se, že ruský Zoopark-1M sešel zbraní, proti které je určen. Takže podobně jako S-400, které jsou antibalistické a měly by si poradit s ATACMS, což jim zjevně nejde, Zoopark-1M by měl být schopen HIMARS zaměřit a poslat na něj odvetnou palbu. Nějak se znovu nepovedlo, alespoň podle níže vloženého videa ze sítě
Zoopark-1M a HIMARS s ATACMS
Protibateriové radary jako Zoopark-1M jsou určeny pro detekci dělostřeleckých granátů a střel vzduch země. Jejich balistický počítač dokáže spočítat rychlost střely, její trajektorii, místo odpalu, za jak dlouho granát dopadne a kam. Všechny tyto údaje obratem posílá řídícímu systému, který určí nejvhodnější zbraň odvety, dokonce i přesný typ munice a může zcela autonomně útočníkovi odpovědět. Ten má tak tři minuty čas, aby pozici vyklidil, jinak je s ním amen. Pochopitelně tento proces je možný v opravdu modernizované armádě, ale Rusové by ho měly být také schopni. Jenže padla kosa na kámen a další Zoopark-1M je v pánu a zdaleka ne první.
Výbuch na videu není příliš velký, takže pokud se skutečně jednalo o HIMARS, což je vzhledem k přesnosti zásahu velmi pravděpodobné, jednalo se jednu z 227mm raket, které je systém schopen střílet i jednotlivě a ne salvou. Výbuch balistické ATACMS by byl výrazně větší a je otázka, zda by Ukrajinci na Zoopark-1M takto cennou střelu plýtvali, byť se tedy jedná o velmi drahou a nebezpečnou zbraň. Podle Oryxu již bylo na Ukrajině zničeno nebo poškozeno 19 komponentů tohoto radaru. To je opravdu vysoké číslo, Rusové jich nepochybně nemají k dispozici velké množství, byť počet systémů vzhledem k vysokému stupni utajení není známý.
Zoopark-1M je poslední modernizací tohoto radaru. Byl vyvíjen až v novém miléniu. Oproti Zoopark-1 má zvýšený detekční dosah a poprvé byl představen v roce 2017. Ve stejném roce byl zařazen do ruských ozbrojených sil. Ukrajinci současně vyvíjeli svůj Zoopark-3 a podle německé Wikipedie jsou systémy podobné a mají dokonce stejné komponenty. Rozsah pokrytí oblasti se různí podle typu zbraně. Menší 155mm granáty z houfnic zaměří do vzdálenosti 23 km, větší, tedy 203mm, na vzdálenost 27 km, ale tuto ráži převážně používají Rusové. Zaměřit vícenásobný raketomet, tedy i HIMARS, by měl být Zoopark-1M schopen na vzdálenost 45 kilometrů. Podle videa se však zřejmě právě toto nepovedlo. Balistické rakety systém zaměří až na 65 kilometrů.
Ztráty Zoopark-1M na Ukrajině rostou
Původní radar měl fázovou anténu, která byla složena z 3328 posunovačů s výkonem 30 kW. Zoopark-1M je schopen minimálně sledovat až dvanáct cílů najednou a během minuty spočítat údaje o sedmdesáti střelách. Jedná se o impozantní údaj vyžadující ovšem kvalitní řídící systém a dostatek odvetných zařízení v oblasti. Takže je otázka, zda tyto schopnosti Rusové dovedou naplno využít. Je to podobné jako s Su-34, které trochu předběhlo ruské parametry a jeho potenciál zatím není dostatečně využíván. Zoopark-1M potřebuje maximálně dvacet sekund k výpočtu trajektorie střely a předání údajů.
Konstrukce radaru je taková, že dokáže dočasně převzít řízení letového provozu na letišti. Posádku tvoří řidič a dva operátoři radaru. Podle Army Recognition je Zoopark-1M na pásovém podvozku GM-5955, který je původně určen pro Tor-M1. Může dosáhnout rychlosti až 70 km/h s dojezdem 500 kilometrů. Hraje zcela zásadní roli při koordinaci a řízení palby. Z výše uvedeného jasně vyplývá, o jak citelnou ztrátu se pro Rusy jedná. Nahradit tato velmi drahá a sofistikovaná zařízení je dost velký problém. A ztráty na Ukrajině vytrvale rostou.