Zrušte kontrakt na dodávku protivzdušných kompletů S-400, můžete dostat letouny F-35, ,,lákají" USA Indii

Zrušte kontrakt na dodávku protivzdušných kompletů S-400, můžete dostat letouny F-35, ,,lákají&quote; USA Indii
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
13 / 06 / 2019, 14:30

Podobně jako v případě Turecka učinily USA nabídku Indii, že jí mohou dodat letouny F-35, pokud ale zruší kontrakt na dodávku ruských protivzdušných systémů S-400. Uvedl to server economictimes.com.

USA by mohly nabídnout Indii své letouny 5. generace F-35 ve verzích pro letectvo i námořnictvo, když Indie zruší kontrakt za 5,43 miliard dolarů na dodávku ruských protivzdušných kompletů S-400 Uvedl to server economictimes.com.

USA se chovají podobě jako v případě Turecka s tím rozdílem, že Erdoganově režimu daly ultimativní požadavek, pokud do července nezruší kontrakt na dodávku systémů S-400 z Ruska, bude Turecko vyškrtnuto z programu F-35 a skončí i výcvik pilotů, který probíhá na dvou amerických leteckých základnách.

Američané zvyšují tlak na Indii od října minulého roku, kdy země podepsala dohodu na dodávku ruských protivzdušných systémů S-400. Pokud Indie kontrakt nezruší, hrozí Washington, že to může mít přímý dopad na budoucí technologickou spolupráci Indie a USA.

Indie také pečlivě sleduje a vyhodnocuje situaci ohledně Turecka, které je členem na NATO, ale chce podle Washingtonu pořídit ,,nepřátelskou" technologii v podobě protivzdušných kompletů S-400, nicméně kontrakt s ruskou stranou byl již podepsán a Erdogan již několikrát zopakoval, že dodávka systémů je hotovou věcí, která se už nebude měnit. 

I když podle serveru economictimes.com nebyl vznesen Indií požadavek na letouny F-35 a USA neučinily oficiální nabídka na stroje 5. generace, jsou zatím USA připraveny nabídnout Indii víceúčelový stíhací letoun F-2, který byl představen na začátku roku. Indie primárně poptává 114 víceúčelových letounů v rámci programu MMRCA 2.0 za více než 15 miliard dolarů. 

Otázka možného nákupu F-35 výměnou za zrušení kontraktu na dodání protivzdušných systémů S-400 tak spíše bude odsunuta do pozadí.

 

Zdroj: economictimes.indiatimes.com

Tagy článku