ZTS SPECIAL působí na trhu již déle než 80 let. Na Slovensku zastřešuje projekt nákupu BVP CV90

ZTS SPECIAL působí na trhu již déle než 80 let. Na Slovensku zastřešuje projekt nákupu BVP CV90
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: CV90 na letošním veletrhu IDEB 2022
15 / 09 / 2022, 11:00

Během polského veletrhu MSPO v Kielcích jsme zavítali také na stánek slovenské společnosti ZTS SPECIAL a měli příležitost položit několik otázek paní Simoně Zacharové, která vede projekční tým PBOV CV90 společnosti a působí současně jako marketingová ředitelka ZTS SPECIAL. Zajímalo nás především zapojení ZTS do probíhajících sledovaných projektů, tedy kromě nákupu pásových obrněnců CV90, kde chce Česká a Slovenská republika postupovat koordinovaně, také nákup kolových obrněnců PATRIA AMV. A také spolupráce této tradiční slovenské společnosti s partnery z řad českého obranného průmyslu.

  • Můžete našim čtenářům představit společnost ZTS SPECIAL? Jak dlouho působí na trhu a jakým projektům se věnuje?

Společnost ZTS SPECIAL v Dubnici nad Váhom je specializovaný zbrojařský podnik, který vznikl v roce 1937. Od svého vzniku se specializoval na výrobu zbraňových systémů. Závod byl vybudovaný jako polopodzemní provoz, a systematicky byl dobudovávaný tak, aby se postupně přizpůsoboval výrobě, ať již kanónů, vozidel, nebo dalších strojů. Veškeré prostory, budovy a technologie výroby se vyvíjely s tím, jak se vyvíjel technologický cyklus od výroby polotovarů, přes mechanické opracovávání po finalizaci vyráběných systémů.

  • Jsme na MSPO v polských Kielcích. S čím jste na veletrh přijeli a jaké partnery nebo klienty oslovujete?

Tím, že ZTS SPECIAL působí na trhu již déle než 80 let a je tradiční slovenská zbrojařská společnost, má stabilně vybudovanou klientelu. Naši zákazníci a klienti, ať již jde o zástupce armád různých států, ministerstev obrany, partnerské zbrojařské společnosti, se kterými spolupracujeme, vědí, kam se obrátit, a přesně vědí, co hledají. Trochu neskromně řeknu, že naše výrobky nepotřebují větší PR, protože to, co nabízíme na trhu, je světová kvalita ve zbrojní výrobě.

  • ZTS SPECIAL se významným způsobem podílí na obou probíhajících akvizičních projektech na Slovensku, tedy BOV 8x8 a pásové obrněnce. Můžete nám toto zapojení přiblížit?

Ve zakázce na dodání kolových bojových obrněných vozidel 8x8 naše společnost figuruje především jako dodavatel hlavního zbraňového systému, tedy 30mm automatického kanónu pro nová vozidla. Během MSPO podepsaly společnosti Konštrukta Defence, která zastřešuje kompletně montáž a výrobu vozidla, a ZTS SPECIAL smlouvu o spolupráci, jejíž součásti je právě i dodávka 30mm kanonu pro BOV Patria 8x8.

Co se týče pásových obrněných vozidel, je naše role přímého dodavatele při nákupu vozidel CV90 pro slovenskou armádu jasně definována. Je to pro nás jedinečná příležitost podílet se na historicky největším nákupu pro naši armádu, ale především si uvědomujeme, jak velká příležitost se nabízí kvalitním slovenským firmám, které se budou aktivně podílet na výrobě vozidla společně s naší společností. Naší filozofií je stavět na základech 80 let zkušeností a znalostí, ale také umožnit mladým a nadějným členům týmu, aby se rozvíjeli, vzdělávali a přinášeli nová inovativní řešení, která budou v konečném důsledku přínosem pro celý projekt. Těšíme se na dlouhou a náročnou cestu, na jejímž konci budou prvotřídní vozidla vyrobená slovenskýma rukama a slovenskými firmami. V neposlední řadě zapojení slovenského průmyslu do výroby vozidla přinese nové příležitosti, možnosti vytvoření nových kvalifikovaných pracovních míst, ať už v naší společnosti nebo u partnerských dodavatelů a subdodavatelů, a to považujeme za největší plus tohoto projektu.

  • Podílela se ZTS, resp. podílí se na zakázkách v České republice? Spolupracuje s českým obranným průmyslem?

Ano. Spolupracujeme na dodávce zbraňových částí pro houfnice, a také na generálních opravách a servisu. A to zejména opět pro houfnice - nejde o zakázky přímo pro Ministerstvo obrany, ale pro partnery z řad českého obranného průmyslu.

  • Jakým projektům se plánujete věnovat v blízké budoucnosti?

Kromě probíhajících projektů pro slovenskou armádu a další zahraniční partnery aktivně pracujeme na neustálém zdokonalování 30mm kanonu GTS, jehož cvičné střelby a zkoušky mimochodem dopadly na výbornou. Věnujeme se mladým perspektivním zaměstnancům, protože víme, že právě oni přinášejí nové nápady, nové trendy a řešení a pod dohledem zkušených starších kolegů vytvářejí nejlepší technologie pro domácí i zahraniční zbrojní trh.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace