Zvažuje Indonésie nákup letounů F-35 místo ruských Su-35?

Zvažuje Indonésie nákup letounů F-35 místo ruských Su-35?
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: F-35
30 / 03 / 2020, 10:00

Indonésie se zamýšlí nad možností pořízení stíhačů F-35, pokud by nevyšel kontrakt na pořízení letounů Su-35, uvedl náměstek ministra obrany Sakti Wahyu Trenggono.

Je možné, že by v budoucnu měla i Indonésie letouny 5. generace F-35? Tuto možnost naznačil indonéský náměstek ministra obrany Sakti Wahyu Trenggono.

Indonésie si objednala od Ruska 11 strojů Su-35, a některá média přinesla informaci (agentura Bloomberg), že byl tento nákup zrušen na nátlak USA, čímž by se teoreticky otevírala cesta k letounům F-35. Nicméně server defenseworld.net citoval Trenggona, že tento nákup zrušen nebyl a že USA na Jakartu žádný nátlak nevyvíjely. ,,Nikdy jsme kontrakt (letouny Su-35) nezrušili," prohlásil indonéský náměstek obrany. Současně však uvedl, že existují ,,určité překážky", které brání tomu, aby byl prodej letounů Su-35 uskutečněn. Trenggono nesdělil, jaké překážky má přesně na mysli. I tak však zůstává situace ohledně kontraktu na letouny Su-35 nejasná.

V této souvislosti však Trenggono naznačil, že Indonésie skutečně zvažuje právě nákup amerických letounů 5. generace a je otevřen k případným alternativám za stroje Su-35, pokud by se nakonec kontrakt nedotáhl do konce. Je také známo, že americká strana by ráda prodala stíhačky F-16 Jakartě, nicméně Trenggonovy výroky o letounech F-35 jsou pro Washington v tomto směru nové. A vlastně by i dávaly smysl, protože USA se poohlížejí po dalších možných kupcích poté, co byl zrušena turecká objednávka na 100 strojů F-35.

 

Zdroje: Bloomberg, Defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace