Kamarádka Dora – nemilosrdná rudá čekistka popravila minimálně 400 lidí v Oděse

Kamarádka Dora – nemilosrdná rudá čekistka popravila minimálně 400 lidí v Oděse
Popisek: ,,Kontrarevolucionáři" - některé z nich možná Dora popravila
05 / 10 / 2019, 10:00

Občanská válka v Rusku byla střetem “Rudých” reprezentujících nově vznikající sovětský stát a “Bílých” z řad opozice, snažících se komunistický režim zastavit.

Sověti kontrolovali centrální části bývalého ruského impéria, Bílí s pomocí Británie, Francie a dalších kontrolovali zbytek území. Rudí v reakci na různá povstání proti svému režimu rozpoutali rudý teror – tvrdě zasahovali proti všem, kteří projevovali, či mohli projevit jakékoliv ,,kontrarevoluční" aktivity.

Poté, co se Rudým povedlo dobít oblasti kontrolované Bílými, začali nastolovat pořádek a nechvalně známá Čeka se stala hlavním nástrojem na zavádění rudého teroru.

Masakry, které tato organizace rozpoutala, se odehrávaly často právě v odlehlých oblastech jako na Sibiři, ve volžské oblasti a na území současné Ukrajiny. Rudá propaganda běžela naplno a například noviny v Oděse zveřejnily varování svým občanům, že pověšeni či zastřeleni budou všichni, kteří se postaví revoluci.

Mezi nejhorší katy Čeky patřili nejen muži, ale i představitelky něžnější půlky lidstva, tedy ženy. Mimořádná brutalita je spojovala všechny a některá jména se zachovala v záznamech sovětských úřadů. V Archangelsku řádila Rebekka Akibovna Meisel, v Jekatěrinoslavi Concordia Gromova, či na Krymu Rosalia Zemliačka.

Podle historiků byla ale tou nejbrutálnější popravčí dvacetiletá dívka z Oděsy přezdívaná “Kamarádka Dora”. Její příběh není možné zrekonstruovat celý, díky dokumentaci z dob SSSR, a tak není zcela známý ani přesný počet obětí. V knize Rudý teror v Rusku 1918 – 1923 historik Sergej Petrovič Melgunov odhaluje jméno této zrůdy. Vera Grebeňuková podle dochovaných dokumentů osobně popravila mezi 400 – 700 lidmi.

Její národnost není také jistá, podle různých záznamů mohla být Ruska, Židovka či Maďarka. Před svojí prací pro  nechvalně známou Čeku se živila jako prostitutka. Poté pracovala jako popravčí až do svého zatčení v září 1919. Popravena byla v lednu 1920.

Podle jiné verze se jedná o ženu jménem Dora Lyubarskaja, která podporovala revoluci a když Bílí obsadili Oděsu, bojovala proti kontrarevolucionářům a pověšena byla Bílými. Podle nich byla Vera Grebeňuková a Dora Lyubarskaja jednou a tou samou osobou.

Ať tak nebo tak, kamarádka Dora se vyznačovala sofistikovaným systémem mučení svých vězňů, kterým sundavala “buržoazní rukavice” – tedy kůži a nehty z rukou, odsekávala jim končetiny, lámala kosti a během asi dvou a půl měsíce, kdy pro Čeku pracovala, zabila mezi 400 – 700 lidmi, což jí stavělo na třetí místo mezi popravčími v Oděse.

 

Zdroj: Warhistory Online

 

 

Tagy článku