James Elms Swett – mariňák, který sestřelil sedm Japonců během první mise

James Elms Swett – mariňák, který sestřelil sedm Japonců během první mise
25 / 09 / 2019, 16:00

Poté, co dostudoval leteckou školu, se budoucí eso James Swett rozhodlo dát k námořnictvu, ale důstojník od US Marines ho přesvědčil, aby létal za mariňáky.

James Swett s předválečnými nelétanými 450 hodinami se ocitl na bojišti 2. světové války a jeho zkušenosti měly projít smrtícím testem. 7. dubna 1943 se japonská flotila chystala bombardovat ostrov Guadalcanal. Swett ten den letěl na několik standardních leteckých hlídkových letů a během prvních dvou neviděl nic než čisté nebe.

Během třetího letu narazil na 150 japonských letadel mířících na jeho pozici a on ji hodlal bránit. Brzy poté, co došlo na první kontakt, Swett bojoval s japonským doprovodným stíhačem, ale utrpěl několik zásahů do křídla svého stroje. Zamířil na základnu, když před sebou spatřil několik nepřátelských střemhlavých bombardérů a  několika krátkými dávkami ze svých zbraní sestřelil první stroje.

Poté, co šlo k zemi celkem sedm japonských bombardérů Aichi D3A, byl Jamesův stroj Grumman F4F Wildcat tak poškozený, že bylo nutné se pokusit o nouzové přistání v moři, odkud byl James Swett zachráněn lodí pobřežní hlídky.

Za celé své působení ve válce získal mariňák Swett 15,5 sestřelu nepřátelských letadel a za svou akci v v dubnu 1943 získal 10.října 1943 nejvyšší americké vojenské vyznamenání, Medaili cti. Zúčastnil se bitev u Guadalcanalu, Ivodžimy a Okinawy.

 

Zdroj: Warhistory Online

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace