1. ledna 1915 potopila německá ponorka U-24 britskou bitevní loď Formidable

1. ledna 1915 potopila německá ponorka U-24 britskou bitevní loď Formidable
Popisek: HMS Formidable
01 / 01 / 2019, 16:00

V brzkých ranních hodinách na nový rok 1915 byla v Lamanšském průlivu potopena ponorkou německého císařského námořnictva britská bitevní loď HMS Formidable.

O život na tomto starém pre-dreadnoughtu z roku 1898 přišlo 547 mužů. Formidable byla v té době součástí 5. flotily sloužící v průlivu La Manche pod velením admirála Lewise Baylyho. Onoho osudného dne se lodě plavily na střelecké cvičení.

Ponorka U-24

Německé ponorce U-24 velel kapitán Rudolf Schneider a britskou flotilu sledoval celý předchozí den a čekal na ten správný moment k útoku. Ten přišel v okamžiku, kdy Britové zamířili západně v Lyme Bay. Chvíli před půl třetí ráno vypálila německá ponorka jedno torpédo do pravoboku HMS Formidable. Loď začala nabírat vodu a naklonila se na pravou stranu. Schneider se s ponorkou přesunul k levoboku nešťastné Formidable a vypálil druhé torpédo minut po prvním.

psali jsme: Císařův korzár potopil 30 lodí, nakonec ale skončil pod děly australského křižníku

Bitevní loď zrychlila nabírání vody a po 90 minutách od druhého útoku se převrhla a potopila. Přežilo pouhých 233 mužů z posádky 780 mužů. Formidable se tak stala druhou bitevní lodí, kterou Royal Navy ztratila.

Potopení HMS Formidable

Loď pocházející z roku 1898 měřila 125,3 metru a měla výtlak přes 16 000 tun. Její hlavní dělovou výzbrojí byla 4 děla ráže 305 mm a 12 děl ráže 152 mm. Výkon pouhých 11 560 kW jí umožňoval dosáhnout rychlosti 18 uzlů, tedy 33,3 km/h.

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace