10. rekonstrukce bitvy u Sudoměře – Jan Žižka, vozová hradba a pečlivě nacvičené souboje

10. rekonstrukce bitvy u Sudoměře – Jan Žižka, vozová hradba a pečlivě nacvičené souboje
Autor fotografie: Petr Schleiss, pořadatel festivalu|Popisek: Petr Schleiss v roli Jana Žižky
22 / 03 / 2023, 11:00

V sobotu 25. března proběhne historický festival a rekonstrukce slavné husitské bitvy u Sudoměře. Letos si připomínáme její 603. výročí. K rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křižovníky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci pak uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězí nad jízdou křižovníků a katolických pánů. Rekonstrukce začínají od 14:00 a od 16:00. V 10:00 bude zahájení a v 13:00 pietní akt u památníku Jana Žižky. O historii bitvy, o historii jejích rekonstrukcích, letošním programu a výhledu do dalších let jsme si povídali jsme s Petrem Schleisse, pořadatele festivalu a zároveň velitele rekonstrukce bitvy.

V bitvě se můžete těšit krom husitských vozů také na více než 200 bojujících a obrněné jezdce. Po celý den bude probíhat zajímavý program. Krom dobového tábora a tržiště uvidíte šermířské souboje, rytíře na koních, krásné tanečnice i sokolníka. Zahraje i historická kapela. Budou také hry pro děti jako střelby ku ptáku, boj na kládě a dřevěný klikotoč.

 • Petře, jak dlouho se věnuješ rekonstrukcím středověkých bitev a bitvy u Sudoměře? Letos bude 603. výročí, kolikátá je letošní výroční akce?

Rekonstrukcí nebo také historickým festivalem na bojištích v České republice ale i v zahraničí se věnuji od začátku 90. let. Letošní historický festival a bitva u Sudoměře je již 10. ročník.

 • Jsou mezi účastníky rekonstrukce také cizinci?

Na akci jsou přítomni i kamarádi a přátelé z Polska, Německa a Francie. Náš spolek se zase účastní akcí u nich v celé Evropě.

 • Používáte nepochybně i střelné a palné zbraně, ale hlavní roli hrají stále zbraně chladné, a pro husitské války velmi specifické převrácení síly těžké jízdy a pěších, kteří ji dokázali v kontextu doby výjimečným způsobem překonávat. Jak vypadá vaše dnešní vozová hradba?

Palné zbraně samozřejmě používáme, je to klasický obraz válečnictví na začátku 15. století. V bitvě máme tři vozy, tarasy a pavézy. Ve skutečné bitvě tehdy vozů bylo podle pramenů devět, takže myslím, že k našemu pojetí tohoto historického „divadla“ při skoro 250 účastnících se 14 koňmi je to dostačující a odpovídající situaci.

 • Jsou účastníci zdatnými šermíři? Například v napoleonském re-enactmentu se boji s chladnou zbraní, bodákem, musíme z bezpečnostních důvodů vyhýbat. Ve vašem případě na tom naopak nepochybně atraktivita ukázky stojí?

Většina účastníků jsou šermíři a jezdci, kteří tenhle koníček dělají již dlouho. Kontakt ve středověké bitvě musí být, to opravdu jinak nejde. Ale děláme i jiné období, třeba třicetiletou válku, sedmiletou válku, napoleonské války, válku roku 1866 i první světovou válku, máme tedy srovnání. Naši kolegové v ukázce samozřejmě úročí svoji dovednost se zbraněmi. Většinou jsou souboje pečlivě nacvičené. Ale na Sudoměři necháváme prostor i těm, kdo poctivě oděni ve zbrojích bojují opravdu takřka „na ostro“. Jsou to již zkušení válečníci, kteří velmi dobře vědí, co dělají, a neublíží si.

video: youtube

 • Jak jsi se k oživování husitské historie dostal?

K šermu jsem se dostal již jako mladý, díky zájmu o historii, hrady a tvrze. Mojí první velkou bitvou bylo obléhání hradu Frýdštejna 9. května 1987. Naprosto mě to uchvátilo a od té doby se v tom, jak se říká, vezu. Dnes si bez svého koníčku  a kobylky Seiu nedokážu svůj život představit.

 • Čím je bitva u Sudoměře zajímavá a významná v kontextu raných husitských válek?

Bitva je slavná použitím vozů a palných zbraní, ale hlavně tím, že po smrti hlavního vůdce husitského vojska Břeňka Švihovského se na místo hejtmana dostává Jan Žižka z Trocnova. Toho také řadu let v bitvách představuji.

 • Nelze se tedy nezeptat, jestli jsi viděl a jak případně hodnotíš nedávný filmový počin věnovaný Janu Žižkovi?

Tak film jsem viděl... a abych řekl slušně pravdu, vůbec se mně nelíbí. Historické souvislosti, známé osobnosti doby i děj jsou úplně mimo. To nemluvím o nevalné výpravě. Kdyby se to nejmenovalo Jan Žižka, tak by to mohl být B akční snímek. Za mě dosti strašné, ale možná si to nějaké nezaujaté diváky najde. Znovu na to do kina nepůjdu to vím jistě.

 • V programu festivalu jsou dvě rekonstrukce bitvy. Podle jakého scénáře se budou odehrávat, co diváci uvidí?

V našem podání je to divadelní příběh, který vychází z dostupných informací o bitvě. Divákům se snažíme zprostředkovat poučení i zábavu. Proto je také festival určen hlavně dětem. Jde o to, že zážitkem z bitvy si diváci zapamatují nejen strohé letopočty. Uvidí tábory husitské i křižovníků, či Plzeňského Landfrýdu. Zbroje a zbraně šlechty i obyčejných válečníků té doby a mnoho dalšího.

 • Kolik návštěvníků při, doufejme, dobrém počasí letos očekáváte? Bude to první plnohodnotná akce po covidovém období?

Protože nás má Bůh rád, bitvy jsme pořádali i v covidovém období. Jen velké 600. výročí muselo být přesunuto z března na červenec 2020. Ale jinak jsme za tu dobu vytvořili několik historických akcí. Doufám, že počasí bude jako každý rok skvělé a přijde jako obvykle několik tisíc diváků a celé si to s nimi užijeme. Již se těším, připraven s novými kostýmy a zbraněmi. A hlavně po zimě se všichni kamarádi ve zbrani konečně uvidíme. To pro mě znamená nejvíc.

Program:

 • 10:00 Otevření tržiště, Zahájení historického dne
 • 10:30 Subulkus, historická hudba
 • 11:00 Morgana von Maxberg, šerm
 • 11:30 Historické tance
 • 12:00 Katovna Gotika
 • 13:00 Slavnostní zahájení – setkání u monumentu Jana Žižky
 • 13:40 Historické tance
 • 14:00 REKONSTRUKCE BITVY
 • 14:45 Subulkus hist. hudba
 • 15:30 sokolník
 • 16:00 REKONSTRUKCE BITVY
 • 16:40 Královský psář

foto: Plzeňský Landfrýd o.s.

Zdroj: bitvausudomere.cz

Tagy článku