Před 101 lety skončila do té doby nejkrvavější válka. Bylo však zaděláno na konflikt ještě větší

Před 101 lety skončila do té doby nejkrvavější válka. Bylo však zaděláno na konflikt ještě větší
Autor: Bundesarchiv Bild 104-0472A, Flak-MG-Stellung“ od Bundesarchiv, Bild 104-0472A / CC-BY-SA 3.0. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 de via Wikimedia Commons |Popisek: první světová válka
11 / 11 / 2019, 13:00

Před 101 lety skončil do té doby největší válečný konflikt v dějinách lidstva. 11.11.1918 bylo podepsáno v Compiegne příměří mezi státy Dohody na jedné straně a Německem na straně druhé. Nikdo si však neuvědomoval, že bylo již v této době zaděláno na konflikt ještě krvavější než první světová válka.

Stalo se tak v přistaveném železničním vagónu, který později použil Adolf Hitler v roce 1940, kdy kapitulovala v roce 1940 Francie. Tímto příměřím skončily boje na západní frontě. V obecném slova smyslu to znamenalo porážku Německa a vítězství států Dohody. Příměří podepsané po dohledem maršála Ferdinanda Foche 11. listopadu 1918 v 5:00 mělo symbolicky vstoupit v platnost v 11:00.

První světová válka přinesla do té doby nezměrné lidské a materiální ztráty. Historikové odhadují, že během čtyř let stála válka život 10 milionů vojáků, kolem 20 milionů bylo na frontách zraněno. V důsledcích války také zemřelo asi 5 milionů civilistů.

V důsledku první světové války také vznikly nástupnické či úplně nové samostatné státy, ať už to bylo například Československo, Rakousko, Maďarsko, Polsko či Jugoslávie.

Nikdo tehdy nemohl tušit, že první světová válka zdaleka nebyla tím nejstrašlivějším konfliktem v dějinách lidstva. Pařížskou mírovou konferencí v roce 1919, během které byly sjednány mírové smlouvy mezi vítěznými státy Dohody a poraženými Centrálními mocnostmi, byl zažehnut plamen další světové války, protože zejména Německo, ale i ostatní poražené státy a satelity Německa (Bulharsko, Maďarsko, Osmanská říše) se nechtěly smířit s ,,ponižujícími" podmínkami, které jim nadiktovaly vítězné státy.

Německo, frustrované těmito podmínkami ve vojenské a ekonomické oblasti, kdy muselo zaplatit obrovské válečné reparace, nastoupilo ve třicátých letech po nástupu Adolfa Hitlera militaristickou cestu ,,oduznání" potupného Versaillského míru a zanedlouho rozpoutalo ještě větší a krvavější konflikt, než byla první světová válka. Nenaplněné mocenské ambice dalších států, jakými byly Itálie či Japonsko, je přivedla po bok hitlerovského Německa. Druhá světová válka pak přinesla daleko větší oběti než první světová válka.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace