1198 mrtvých z Lusitanie dohnalo USA do první světové války

1198 mrtvých z Lusitanie dohnalo USA do první světové války
Autor: „Torpedoed Lusitania“ od drawing printed in New York Herald and London Sphere, ca. 1915 – Eyewitness at the National Archive Originally uploaded September 2008 to en:Wikipedia (log) by Aquitania (talk).. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons|Popisek: Umělecká představa potopení lodi
29 / 10 / 2019, 10:00

Byl to samozřejmě jen jeden z důvodů, ale potopení tohoto luxusního parníku u irského pobřeží rozbouřilo veřejné mínění ve Spojených státech, a ty se do válčení následně zapojily.

Parník společnosti Cunard Line byl postaven v roce 1907 a byl pojmenován podle římské provincie Lusitánie v Portugalsku. Od počátku byla loď připravena sloužit jako pomocný křižník a Cunard dostal dotaci od britské admirality ve výši 2,5 miliónu liber na její stavbu. Lusitania i její sestřička Mauretania byly velice rychlé lodi, které s 28 uzly byly schopné předhonit většinu bitevních lodí a křižníků té doby.

Spuštění Lusitanie na vodu

Lusitania byla pětinásobnou držitelkou slavné Modré stuhy za nejrychlejší přeplutí Atlantiku.

Bohužel tato skvělá loď neunikla německému torpédu, které na ni vyslala německá ponorka U-20 dne 7.května 1915 v čase mezi 13:30 - 13:40, tedy týden po opuštění New Yorku. Potopení po zásahu jedním torpédem bylo velice rychlé, trvalo pouhých 18 minut a zahynulo 1198 osob.

V zájmu zachování objektivity nad tímto barbarským činem je nutné německé straně přiznat, že cestující byli varováni inzerátem 22.dubna 1915, který na možnost potopení lodi upozorňoval.

Lusitania pašovala v podpalubí munici, která byla uvedena jako náklad másla a její výbuch zapříčinil rozlomení trupu a rychlé potopení lodi.

Amerika si okamžitě stěžovala u německého císaře Wilhelma II. na brutalitu tohoto útoku. Ten nejprve označil nótu za pobuřující a drzou, v červnu 1915 ale zrušil neomezenou ponorkovou válku, aby zabránil vstupu USA do války. To se mu už ale nepovedlo.

Kapitán U-20 odpovědný za smrt 1198 lidí, Walther Schwieger byl zabit během akce 5.září 1917, kdy jeho ponorka U-88 najela na britskou minu.

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace