Byl bolševický režim v ohrožení? 15. srpna 1918 napadly USA Rusko

Byl bolševický režim v ohrožení? 15. srpna 1918 napadly USA Rusko
Popisek: Američtí vojáci se vyloďují ve Vladivostoku
15 / 08 / 2018, 09:30

Ten den totiž Spojené státy prohlásily, že Rusko již neexistuje a vylodily své vojáky ve Vladivostoku. Je to jediný případ ve vzájemné historii USA a Ruska, kdy došlo k vylodění Američanů na ruském území. A jak k tomu došlo?

Myšlenka vojenské intervence v Rusku vznikla v amerických vládních kruzích ještě před vítězstvím Velké říjnové revoluce, která smetla zbytky carského Ruska. Doslova v předvečer říjnového ozbrojeného povstání poslal americký velvyslanec v Rusku David Rowland Francis telegram do Washingtonu, aby USA vyslaly do Ruska přes Vladivostok nebo Švédsko několik divizí americké armády. 

psali jsme: Před 100 lety začala krvavá bolševická diktatura

21. února 1918 stejný muž reportoval o situaci v sovětském Rusku a vybízel Washington k okamžitému zahájení vojenské intervence. "Trvám - napsal - o nutnosti převzít kontrolu nad Vladivostokem, Murmanskem a Archangelskem, aby se převedla kontrolu nad tímto územím na Spojené království a Francii."

Republikánský senátor za stát Washington, Miles Poindexter, který také vyzval k intervenci, uvedl, že "Rusko je geografický koncept a nic víc to už nikdy nebude. Jeho síla, soudržnost a organizace je navždy pryč. Ruský národ již neexistuje. "

psali jsme: Ruští bolševici vyvraždili Romanovce ze strachu

Britové Spojené státy předběhli a již 9. března 1918 se vylodili v Murmansku. 18. března se v Murmansku objevili i Francouzi a 27. května přivezl americký křižník Olympia oddíl americké pěchoty na ochranu zájmů USA v oblasti.

Křižník Olympia

Celkem na severu Ruska zahynulo 110 vojáků v boji a dalších 70 na podchlazení a nemoce. I díky těmto ztrátám došlo ke stažení americké jednotky ze severu Ruska a 5. srpna nebyl v Murmansku již jediný americký voják.

O 10 dní později přerušily Spojené státy diplomatick0 vztahy s Ruskem. Nejen s bolševickým Ruskem, ale Ruskem obecně. Důvodem byl podle amerického ministerstva zahraničí zánik Ruska jako státu. Tentýž den přistává ve Vladivostoku americký expediční sbor pod velením generálmajora Gravese v síle téměř 8 000 mužů.

psali jsme: Carského oblíbence Rasputina museli zabít dvakrát

Americké jednotky ale nebyly připraveny na drsné podmínky na Sibiři. Rozsáhlé problémy byly s dodávkami paliva, munice a jídla. Koně amerických vojáků zvyklí žít v mírném podnebí, nebyli schopní fungovat při teplotách pod nulou, voda v kulometech bez aditiv zamrzala.

Nejvýznamnějším střetem mezi Rusy a Američany na Dálném východě se stala bitva u obce Romanovka 25. června 1919, kde bolševičtí vojáci napadli Američany a způsobili jim ztráty ve výši 24 vojáků.

Poslední američtí vojáci opustili Sibiř 1.dubna 1920. Během 19 měsíčního pobytu v Rusku ztratili Američané na Dálném východě 189 vojáků.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: Americanews.ru

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace