16. prosince 1914 německé křižníky napadly anglické přístavy Hartlepool a Scarborough

16. prosince 1914 německé křižníky napadly anglické přístavy Hartlepool a Scarborough
Popisek: SMS von der Tann
16 / 12 / 2019, 10:00

Přibližně v osm hodin ráno německé bitevní křižníky z průzkumné eskadry Franze von Hippera překvapily britské námořnictvo, když začaly těžké bombardování anglických přístavních měst Hartlepool a Scarborough v Severním moři.

Hipper velel bitevním křižníkům SMS Seydlitz, Von der Tann, Moltke a Derfflinger, obrněnému křižníku SMS  Blücher, lehkým křižníkům SMS  Strassburg, Graudenz, Kolberg a Stralsund a 18 torpédoborcům. 

Ostřelování překvapených Britů trvalo asi hodinu a půl a v přístavech bylo zabito více než 130 civilistů a zraněno dalších 500.

Německý nájezd

Útok na přístavní města rozpoutal ohromnou reakci britského tisku, který poukazoval na incident jako na další příklad německé brutality. Německé námořnictvo však vidělo obě přístavní města jako regulérní cíle kvůli jejich opevněné.

Plakát

Na útoky bitevních křižníků reagovaly dvě obranné baterie v Hartlepoolu, které poškodily tři německá plavidla, včetně těžkého křižníku Blucher. Hipperova eskadra doufala, že přiměje britské síly, aby je pronásledovaly po vodách plných čerstvě položených námořních min. Další německá flotila pod velením admirála Friedricha von Ingenohl čekala o něco dál, aby poskytla von Hipperovi podporu. Ingenohl měl východně od Dogger Bank celkem 85 lodí Hochseeflotte. Past byla připraven dokonale.

K velké konfrontaci ale však nedošlo, protože Britové se rozhodli ponechat většinu své flotily oslabené vysláním svých hlavních křižníků, aby pronásledovali nebezpečnou flotilu admirála Maximiliána von Spee v přístavu.

Pokus o měsíc později překvapit Brity stejně jako během útoku na Scarborough a Hartlepool vyústil v bitvu o Dogger Banku, kde byla Hipperova eskadra poražena, ale podařilo se jí uniknout.

 

Zdroj: History.com

 

Tagy článku