17. listopadu 1421 zemřelo přes 10 tisíc lidí během obrovských povodní

17. listopadu 1421 zemřelo přes 10 tisíc lidí během obrovských povodní
Popisek: Povodeň Sv. Alžběty
17 / 11 / 2018, 13:00

Tento den roku 1421 bouře v Severním moři otřásá evropským pobřežím. Během několika příštích dnů díky povodním umírá asi 10 000 lidí na území dnešního Nizozemska.

Nizozemské nížiny u Severního moře byly v té době hustě obydlené, a to navzdory jejich známé zranitelnosti vůči povodním. V oblasti zvané Grote Waard vyrostly malé vesnice a několik měst. Jejich obyvatelé budovali hráze v celé oblasti, aby udrželi moře z dosahu, ale fatální povodně zasáhly opakovaně oblast Grote Waard v letech 1287, 1338, 1374, 1394 a 1396. Po každé záplavě se obyvatelé vrátili zpět a opravili poničené hráze.

Psali jsme: Žízeň a obdivuhodné gesto Saladina. Před 830 lety začala klíčová bitva u Hattínu. Muslimové dobyli zpět Jeruzalém

Dokonce ani povodeň z listopadu 1404, kdy zemřely tisíce lidí, nemohla odradit obyvatele od obnovení domovů v této nebezpečné oblasti.

Psali jsme: Dnes je výročí bitvy u Lechu - bez ní bychom mluvili maďarsky

O sedmnáct let později, ve stejnou roční dobu, zasáhla Severní moře další silná bouře. Moře se vevalilo do oblastí, které mu člověk „ukradl“ a zlikvidovalo město Dort a 20 vesnic. Povodeň nazvaná po sv. Alžbětě byla tak rozsáhlá, že tentokrát hráze nebyly plně obnoveny až do roku 1500.

Velká část oblasti, která nyní tvoří Nizozemsko tak byla desetiletí po bouři zcela zaplavena, hladina dosahovala výšky až 8 metrů. Město Dordrecht bylo trvale odděleno od pevniny.

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace