17. června 1919 potopil britský kapitán bolševikům křižník Oleg

17. června 1919 potopil britský kapitán bolševikům křižník Oleg
Popisek: Coastal Motor Boat
17 / 06 / 2019, 12:00

Britský velitel Augustus Agar si během akcí proti bolševikům vzal za osobní úkol napadnout bývalou carskou flotilu, kterou drželi bolševici v Kronštadtu, aby ulehčil britské flotile operující v Baltském moři. Spolupracoval přitom s MI6.

Dva pobřežní čluny, CMB 4 a další vyrazily 17. června 1919 na akci proti lodím schovaným v Kronštadtu. Druhý člun musel akci předčasně ukončit, a tak pokračoval Agarův CMB 4 do zátoky sám. Překonal protilodní sítě a dostal se poblíž velké válečné lodě, když byl zpozorován. CMB 4 byl poškozen palbou ruské lodi a musel se stáhnout k opravám, ale za 20 minut obnovil útok a ruský křižník Oleg, pamětník rusko-japonské války o výtlaku 6 645 tun šel po torpédovém útoku Britů ke dnu.

Štěstí Agarovi a jeho posádce přálo a Britům se povedlo z vosího hnízda, do kterého píchli, zmizet ve zdraví a za svou udatnost obdržel Viktoriin kříž. 30. června 1919 byl Augustus Agar povýšen na poručíka.

18. srpna 1919 vyráží Agar se svým člunem na další akci, ale tentokrát zůstal před Kronštadtským zálivem on a útok vedl Claude Dobson. Výsledkem této akce byly poškozené bitevní lodě Petropavlovsk a Andrej Pervozvanny a potopená opravárenská loď pro ponorky Pamjať Azova o výtlaku 6 734 tun.

Za svou účast v útoku na ruský přístav získal Augustus Agar další vyznamenání - Distinguished Service Order.

Své akce proti bolševické flotile prováděl v dřevěném člunu dlouhém 9 metrů, který dosahoval rychlosti asi 30 uzlů, tedy 56 km/h. Označení tohoto téměř sebevražedného stroje bylo Coastal Motor Boat, ve zkratce CMB.

 

Zdroj: Navypedia.org, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace