2. světová válka: Život vojáka v severní Africe

2. světová válka: Život vojáka v severní Africe
Autor fotografie: kvhusti.cz|Popisek: Britská pěchota
10 / 07 / 2018, 13:00

V sobotu 14. července se v areálu Marina Kempu v Píšťanech u Litoměřic uskuteční ukázka života vojáků v severní Africe v průběhu 2. světové války. V rámci komentovaných prohlídek, které začnou za bránou areálu v 10:30 a ve 14:00 hodin, uvidíte ukázku výcviku a srovnání výstroje, výzbroje, organizace i energetických hodnot stravy vojáků britské, německé, italské a francouzské armády působících na tomto bojišti.

Poznáte rozdíl mezi německým výsadkářem před a po pouštním tažení. Uvidíte výcvik obsluhy těžkých zbraní, ale také zacházení s válečnými zajatci obou válčících stran. Dozvíte se vše o zdravotních službách, tehdejší metody ošetřování zranění a také činnost polního kaplana. Zkrátka a dobře každodennost vojáků v severoafrické kampaně druhé světové války.

Výcvik pěchoty

Akce je vhodná pro děti, vstupné dobrovolné; zúčastní se jí na 50 členů několika KVH, které se zabývají dějinami 2. světové války, a proběhne pod patronací KVH Ústí nad Labem, který o sobě na svém webu prozrazuje:

Naší hlavní činností je sepisování vzpomínek pamětníků, schraňování i sběratelství a rekonstrukce dobových předmětů, uniforem, medailí, zbraní. Doprovázíme, pomáháme či organisujeme rekonstrukce dobových událostí, střetů či bitev období 1914 - 1945. Dále držíme čestnou stráž u pomníků, plaket a pohřbů československých vojáků, nevojáků i civilistů, kteří položili svůj život za vlast, nebo se jinak zasloužili o její rozkvět a pád totalitních režimů, které Český národ utlačovaly. Pořádáme přednášky a besedy pro veřejnost i pro organisace, které mají o tuto tematiku zájem, a u některých ukázek vystavujeme vlastní relikvie, uniformy apod. Podílíme se nejen na musejních výstavách, ale též ve filmovém průmyslu, tisku a cestovním ruchu.

Tábor britské pěchoty

Věnujeme se především:

  • Československé samostatné obrněné brigádě ve Velké Británii
  • Československým jednotkám na Středním a Blízkém východě
  • 8. Armádě
  • 2. pluku skotských Seaforth Highlanders ve Velké válce i 2. světové válce

Odkazy:

Mapa areálu

Facebooková událost

autor: Jan Drabálek

Tagy článku