23. srpna 1939 si Hitler a Stalin rozdělili Evropu

23. srpna 1939 si Hitler a Stalin rozdělili Evropu
Popisek: Vjačeslav Molotov a nacisté
23 / 08 / 2018, 19:00

Tento den podepsalo hitlerovské Německo a SSSR pakt o neútočení, tzv. Pakt Ribbentrop-Molotov. K údivu celého demokratického světa k tomu došlo i přes diametrálně rozdílné ideologie. Oba diktátoři ale hráli své mocenské hry.

Po nacistické invazi do Československa se premiér Neville Chamberlain, kterého nechalo obsazení Sudet v klidu, obával ohrožení Polska Němci. Aby mohl Polsku pomoci, potřeboval silného spojence. Jediný stát dostatečně silný k zastavení Hitlera byl SSSR, který ale neměl zájem vzhledem k odmítnutí smlouvy Británií a Francií rok předtím. Polsko také nebylo nadšeno představou, že jejich ochráncem bude jiný ,,monstrózní" režim.

psali jsme: Před 65 lety zemřel tyran Josif Stalin. Umíral téměř bez pomoci

Hitler se tedy rozhodl konat dříve než Západ, protože rychlost nikdy nebyla ,,konkurenční výhodou" západních států, a vyslal do Moskvy svého vyslance.

Smlouva o neútočení a rozdělení oblastí vlivu v Evropě (Rumunsku, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Finsku) mezi nacistickým Německem a Svazem sovětských socialistických republik byla podepsán v Moskvě 23. srpna 1939. Za diktátory vyjednával Hitlerův ministr zahraničních věcí Joachim von Ribbentrop a Vjačeslav Molotov, lidový komisař (ministrem zahraničí) stalinského Sovětském svazu - z toho vyplývá i známé označení Pakt Ribbentrop-Molotov.

Ve smlouvě se obě strany zavázaly, že nepoužijí vojenskou sílu proti druhé straně a nespojí se s jejími nepřáteli. Smlouva znamenala zásadní obrat ve vztazích obou zemí a byla v podstatě dodržována až do 22. června 1941, kdy nacistické Německo napadlo Sovětský svaz během operace Barbarossa.

psali jsme: Elitní špion, kterému Stalin nevěřil. Richard Sorge přesto zachránil Sovětský svaz

Uzavření smlouvy předcházelo jednostranné německé zrušení německo-polského paktu o neútočení dne 28. dubna 1939 (polsko-sovětský pakt o neútočení však byl stále v účinnosti a Sovětský svaz jej jednostranně porušil až svým vpádem do Polska 17. září 1939).

pakt Ribbentrop-Molotov

Jediná území, připojená k Sovětskému svazu v letech 1939 a 1940, která se po skončení války vrátila Polsku, byla oblast kolem Białystoku a menší část Haliče východně od řeky San kolem Přemyšlu. Všechna ostatní území, ty anektovaná Finsku (Karélie, Petsamo), Estonsku (Ingrie a Petseri) a Lotyšsku (Abrene) zůstala součástí Ruské federace. Severní Bukovina, jižní Besarábie a Herca jsou nyní součástí Ukrajiny.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace