25 Němců padlo rukou Alvina Yorka. Adrenalin jako klíč k vítězství

25 Němců padlo rukou Alvina Yorka. Adrenalin jako klíč k vítězství
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Alvin York
28 / 12 / 2022, 16:30

York, ač není širší veřejnosti známý, přitom patří mezi nejoceňovanější americké vojáky v první světové válce. Po smrti svého otce začal pít a účastnit se hospodských bitek. Brzy však vzorně začal sloužit své vlasti.

York byl součástí krvavého střetu v rámci másko-argonské ofenzivy ze závěru první světové války, jež probíhala od září do listopadu 1918. Tato ofenziva, při níž v rámci Fochovy strategie měli být Němci sevřeni z jedné strany Američany a z druhé Francouzi, se ukázala být ,,americkými jatkami", v jejichž průběhu zaplatilo svými životy jen za čtyři dny několik desítek tisíc Američanů.

Na tato ,,jatka" v Argonském lese měl jít i seržant Alvin York, rodák z Tennessee, a přece tomu chtěl osud jinak. 31letý York, který byl ještě v tuto dobu desátníkem, byl součástí skupiny 82. divize, která do Francie dorazila v květnu 1918.

York se později v říjnu 1918 stal součástí speciální skupiny 17 vojáků, která měla infiltrovat německé řady a umlčet jejich kulometné pozice. Poté, co Američané zajali několik Němců, ozvala se masivní palba z německých kulometů, při níž bylo zabito 6 Američanů a 3 utrpěli zranění. York měl štěstí a vyvázl bez škrábance. Rozhodl se promptně k rychlé protiakci, kterou nepřítel nečekal.

Čerstvě nalitý adrenalin pak Yorkovi pomohl k jednomu z nejodvážnějších válečných činů vůbec. Začal zuřivě kosit Němce se svou puškou a posléze pistolí, když mu došly náboje v pušce, a když šest Němců začalo na něho dorážet svými bajonety. Sám tak York zlikvidoval v rychlém sledu 25 Němců. A nejen to. Přinutil ostatní nepřátele, aby se vzdali, a se svými přeživšími kolegy pak zajal 132 nepřátel.

Za tento odvážný čin byl oceněn mimo jiné Medaile ctí, nejvyšším vojenským vyznamenáním USA, a mnoha dalšími. Skromný hrdina, který byl povýšen do hodnosti seržanta, se po skončení první světové války rozhodl farmařit s manželkou v rodném Tennessee. Farmu mu koupila skupina podnikatelů z Tennessee, která si vážila jeho válečných činů.

Zdroj: history.com

Tagy článku