Před 33 lety explodovala černobylská jaderná elektrárna. Sověti se snažili katastrofu ututlat

Před 33 lety explodovala černobylská jaderná elektrárna. Sověti se snažili katastrofu ututlat
Autor fotografie: Stefan Krasowski (CC BY 2.0)|Popisek: Černobyl je opuštěný a radioaktivní
26 / 04 / 2019, 16:00

Při pokusu 26.dubna 1986 došlo na 4. reaktoru k jeho přehřátí a následnému výbuchu. Spad radioaktivních látek zasáhl velkou část Evropy. Odhady mluví o desítkách až stovkách tisíc obětí v důsledku ozáření.

Šlo o jednu ze dvou nejhorších jaderných havárií v historii jaderné energetiky, podle mezinárodní stupnice jaderných událostí INES šlo o havárii stupně 7 - tedy toho nejvyššího stupně. Fukušima I v březnu 2011 je tou druhou nejvážnější katastrofou. Příčinou katastrofy černobylské elektrárny byla zřejmě chyba personálu, který se během testování pravděpodobně dopustil hrubého porušení bezpečnostních pravidel. Podle mnoha odborníků měla podíl na neštěstí i chybná konstrukce sovětského reaktoru, o jehož nedostatcích nebyla obsluha informována.

                                   

Nekontrolovaná reakce odfoukla střechu a vychrlila oblak radioaktivního materiálu, který putoval přes hranice na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku a přes celou Evropu. Úroveň radioaktivity zůstává v okolí elektrárny vysoká. Běloruská charitativní organizace varuje, že v oblasti v blízkosti hranic s Ukrajinou se stále rodí děti s vážnými deformacemi, a je zde neobvykle vysoký podíl lidí, kteří mají vzácné formy rakoviny. 

Přestože černobylská havárie uvolnila tolik radioaktivní kontaminace jako 400 bomb z Hirošimy, byla její celková velikost asi 100× až 1 000× menší než kontaminace způsobená atmosférickými testy jaderných zbraní v polovině 20. století. Lze proto tvrdit, že ačkoliv byla černobylská havárie obrovskou lokální katastrofou, nepřerostla v katastrofu globální.

psali jsme: VIDEO: Výbuch v jaderné elektrárně ve francouzském Flamanville: Na místě několik zraněných

Kolem místa tragédie vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Radioaktivní stroncium 90 přestane být v zóně aktivní v roce 2214, cesium 127 v roce 2314. Izotop plutonia 239, který je podle odborníků hlavním zdrojem černobylského zamoření, přestane působit za 24.000 let. Výroba elektřiny v nepoškozených blocích elektrárny skončila až v roce 2000.

Sovětské úřady nejprve výbuch v jaderné elektrárně tajily, ale švédská jaderná elektrárna Forsmark zaznamenala zvýšenou radioaktivitu. Západ žádal po SSSR vysvětlení a ten teprve 28. dubna v 20 hodin oznámil, že se v Černobylu něco stalo. V ČSSR byla zpráva odvysílána ještě od den později, Rudé právo informovalo dokonce až 30. dubna. Nebezpečí prý nehrozilo...

 

Zdroj: Wikipedie

Tagy článku

-->