30 lodí proti výbuchu sovětského jaderného torpéda

30 lodí proti výbuchu sovětského jaderného torpéda
17 / 12 / 2019, 11:00

Počátky studené války se nesly ve znamení snahy využít sílu jádra ke všem možným účelům. Od tanků s jaderným pohonem, přes bombardéry se zabudovaným reaktorem až po jaderná torpéda.

Jaderná hlavice v torpédu měla docílit znatelně silnějšího výbuchu, než bylo možné dosáhnout u torpéd s konvenční hlavicí a i proto bylo během studené války vyrobeno několik torpéd s jadernou hlavicí na obou stranách. SSSR vyvinul torpéda s označením T15, T5 a ASB-30. A právě z testu označeného Joe 17 sovětského torpéda s nukleární hlavicí pochází následující video. 

Test torpéda T-5 s hlavicí RDS-9 se odehrál 21. září 1955 v ruské Nové zemi (Novaja Zemlja), kdy okolo epicentra výbuchu bylo ve vzdálenosti 300 - 1 600 metrů shromážděno 30 lodí. Na palubách se nacházely stovky koz a ovcí, 100 psů a další zvířata.

Mnoho lodí bylo výbuchem poškozeno, ale potopen byl pouze torpédoborec umístěný na hranici 300 metrů od epicentra výbuchu.

Samotný vývoj jaderných zbraní pro námořnictvo začal již na počátku 50. let minulého století a jako vždy v SSSR/Rusku platilo - čím větší, tím lepší. Projekt T-15 bylo torpédo kalibru 1 550 mm! a bylo určené k ničení námořních základen a pobřežních měst nepřítele explozí a následnou tsunami.

Naštěstí s tak obrovským torpédem, které by zabíralo téměř čtvrtinu délky tehdejších ponorek Ústřední rada komunistické strany nesouhlasila a projekt byl zastaven.

Zelenou získalo výše uvedené torpédo T-5 ráže "pouhých" 533 mm...

 

Zdroj: Sonicbomb.com, Globalsecurity.org

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace