30. prosince 1922 vznikl Sovětský svaz, Říše zla se rozpadla o 69 let později

30. prosince 1922 vznikl Sovětský svaz, Říše zla se rozpadla o 69 let později
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
30 / 12 / 2020, 16:00

Sovětský svaz si většina pamětníků pamatuje již jen jako Reaganovu Říši zla zoufale bojující o každý další rok svého života v souboji s USA. Vznikl ale za zcela jiných podmínek a mnoho desetiletí soutěžil právě s USA o příčku nejmocnější země světa.

V porevolučním Rusku byl založen 30. prosince 1922 Svaz sovětských socialistických republik (SSSR), který zahrnoval konfederaci Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Zakavkazské federace (rozdělené v roce 1936 na Gruzínskou, Ázerbájdžánskou a Arménskou republiku). Nový komunistický stát, známý také jako Sovětský svaz, byl nástupcem Ruské říše a první zemí na světě, která byla založena na marxistickém socialismu.

Během ruské revoluce v roce 1917 a následné tříleté ruské občanské války dominovala bolševická strana pod vedením Vladimira Lenina sovětským silám, koalici výborů pracujících a vojáků, která požadovala nastolení socialistického státu v bývalé ruské říši. V SSSR byly všechny úrovně vlády ovládány komunistickou stranou a politbyro strany se stále silnějším generálním tajemníkem ovládalo zemi. Sovětský průmysl vlastnil a spravoval stát, zemědělská půda byla rozdělena na státní kolektivní farmy.

V desetiletích po svém založení se z Sovětského svazu stal jeden z nejmocnějších a nejvlivnějších států na světě a nakonec zahrnoval 15 republik - Rusko, Ukrajinu, Gruzii, Bělorusko, Uzbekistán, Arménii, Ázerbájdžán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Turkmenistán, Tádžikistán, Lotyšsko, Litvu a Estonsko.

V době, kdy to vypadalo, že SSSR nikdo a nic nezastaví, měl Sovětský svaz okolo 5 miliónů vojáků a jaderný arsenál na likvidaci celé planety. Ekonomika ale postupně umírala, a když nastoupil v roce 1985 k moci Gorbačov, již se prakticky nedalo nic dělat a glasnosť a perestrojka jen vše urychlily.

Ale za rozpad SSSR nemohl jen Michail Gorbačov. Jeho mocný předchůdce Brežněv promrhal finance marnou snahou ve zbrojních závodech s USA, místo aby díky prodeji ropy zvednul životní úroveň občanů SSSR.

Za šest let na to, v roce 1991 Sovětský svaz zanikl 26. prosince deklarací č. 142-H Nejvyššího sovětu Sovětského svazu a studená válka, když se svět 40 let zmítal na pokraji jaderného holokaustu, skončila. 25. prosince 1991 Gorbačov rezignoval na post prezidenta Sovětského svazu.

Za Leninův sen o komunistické zemi zaplatilo životem nejméně 20 miliónů občanů SSSR.

 

Zdroj: history.com

 

 

Tagy článku