21. ledna 1954 byla na vodu spuštěna první jaderná ponorka USS Nautilus

21. ledna 1954 byla na vodu spuštěna první jaderná ponorka USS Nautilus
Popisek: USS Nautilus
21 / 01 / 2018, 20:30

Jméno lodi bylo převzato od fiktivní ponorky ze slavného Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořem.Nautilus byl postaven především jako experimentální loď k ověření schopností a možností plavidel s principiálně novým pohonem. Loď sloužila až do roku 1980 a dodnes se dochovala jako plovoucí muzeum.

Americké námořnictvo bylo prvním, které do služby zařadilo lodi s jaderným pohonem. Velký podíl na tom měl především admirál Hyman G. Rickover, brilantní inženýr ruského původu, který vstoupil do atomového programu USA v roce 1946. Stavbu Nautilusu odsouhlasil americký Kongres v červenci 1951. Kýl lodi byl založen 15. června 1952 v loděnicích Electric Boat Shipyard firmy General Dynamics v Grotonu ve státě Connecticut. Ceremoniálu byl přítomen i tehdejší americký prezident Harry S. Truman.

g633344

Na vodu byla ponorka spuštěna 21. ledna 1954, přičemž ji pokřtila Mamie Eisenhowerová, manželka Trumanova nástupce Dwighta D. Eisenhowera. Konečně 30. září téhož roku Nautilus vstoupil do služby jako první válečná loď s jaderným pohonem. Prvním velitelem lodi byl Eugene P. Wilkinson.

psali jsme: Hrozí podmořský Černobyl? Potopená ruská jaderná ponorka K-159 ohrožuje život v Barentsově moři

Nautilus měl délku 98,7 metru a šířku 8,4 metru. Výtlak lodi byl 3533 t na hladině a 4092 t pod hladinou. Tvar lodi ještě odpovídal tvaru dieselelektrických ponorek (revoluční změny v této oblasti přinesla teprve pokusná ponorka USS Albacore). Výzbroj tvořilo šest 533mm torpédometů. Sonar byl typu BQS 4. 

Mnohem větší než dieselové-elektrické ponorky, které mu předcházely, Nautilus mohl zůstat ponořen téměř neomezeně, protože jeho atomový motor nepotřeboval žádný vzduch a jen velmi malé množství jaderného paliva. Jaderný reaktor vyráběl páru, která poháněla turbíny a umožňovala Nautilu cestovat pod vodou rychlostí přesahující 20 uzlů.

psali jsme: Konec největší jaderné ponorky na světě

USS Nautilus byla první nukleární ponorka a první plavidlo, jež dokončilo podmořskou plavbu pod Severním pólem. 3. srpna 1958 podplul USS Nautilus zeměpisný Severní pól. Nautilus se ponořil v Point Barrow na Aljašce, a překonal téměř 1000 mil pod ledovým příkrovem Arktidy, aby dosáhnul vrcholu světa. Název operace, které se zúčastnilo 116 mužů zněl "Operation Northwest Passage".

Po dalších 96 hodinách strávených pod vodou a překonání vzdálenosti 1830 námořních mil se Nautilus vynořil severovýchodně od Grónska. Za tuto pionýrskou plavbu byla Nautilu, jako první lodi v době míru, udělena prezidentská citace.

Po dlouhé kariéře, která trvala 25 let a ponorka během ní urazila téměř 500 000 mil, byl Nautilus vyřazen ze stavu námořnictva 3. března 1980. V roce 1982 byla jmenován národní historickou památkou, a od roku 1986 je v muzeu Submarine Force Museum v Grotonu v Connecticutu.

Zdroj: History.com, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace