35 let smrtonosné síly: Americké letectvo slaví významný milník bombardéru B-1B Lancer

35 let smrtonosné síly: Americké letectvo slaví významný milník bombardéru B-1B Lancer
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: B-1B Lancer
09 / 07 / 2020, 10:00

USAF má důvod k radosti, před 35 lety byl nadzvukový strategický bombardér B-1B Lancer předán letectvu.

Americké letectvo si připomíná v těchto dnech historický okamžik. Před 35 lety první bombardér B-1B Lancer přezdívaný Abilenská hvězda přistál na Dyessově letecké základně v Texasu. A tenkrát to byla velká sláva. Ceremonie se uskutečnila za přítomnosti skoro 50 000 lidí. Počáteční operační schopnost bombardéru byla dosažena 1. října 1986. 

V současnosti pak USAF provozuje okolo 60 bombardérů Lancer, vedle něho pak má americké letectvo k dispozici ještě 75 B-52H Stratofortress a 20 B-2A Spirit. Jedná se o triádu strategických bombardérů, které stále figurují ve výzbroji amerických leteckých sil. I když bylo počítáno s tím, že Lancer bude disponovat nukleárními kapacitami, jaderné zbraně zapovídala smlouva START-1 z roku 1991, jež snižovala počet strategických útočných zbraní. Lancer se tak mohl soustředit na ,,klasické" konvenční mise.

Lancery byly nasazeny například do operace Trvalá svoboda, asistovaly při pozemní operaci, respektive obsazení Iráku v roce 2003, pět let předtím bombardovaly vybrané irácké cíle v rámci operace Pouštní liška. Bombardéry se osvědčily jak v těchto, tak samozřejmě jiných misí a USAF nedala na Lancery dopustit. 

Jisté je však to, že spolu s B-52 Stratofortress ho čeká za nějaký čas vyřazení ze služby, kdy má oba bombardéry nahradit americký stealth bombardér B-21 Raider, který má dosáhnout podle plánů počáteční operační způsobilosti v roce 2030.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace