4cm kanón vz. 36 - Jak československá špičková zbraň padla do rukou hitlerovců

4cm kanón vz. 36 - Jak československá špičková zbraň padla do rukou hitlerovců
Autor fotografie: Fotoarchiv Slezského zemského muzea, CC BY-SA 3.0 |Popisek: 4 cm kanón vzor 36
11 / 02 / 2023, 13:00

Československá firma Škoda stála za vývojem 4 cm kanónu vzor 36, který představoval ve své době, tedy ve 30. letech, špičku ve své kategorii. Zbraň nakonec ukořistila hitlerovská vojska.

Byla to právě proslavená československá firma Škoda, která upřela svou pozornost na vývoj a výrobu specializovaných protitankových kanónů. Již ve 20. letech se realizovalo pod hlavičkou Škody několik pokusů o vývoj takové zbraně. Vývoj tohoto protitankového pevnostního kanónu spadá do 30. let a nejprve byla zbraň vyrobena v ráži 37 mm, která však nebyla shledána odbornou veřejností jako dostatečná. Konstruktéři Škody tak ráži rozšířili a v roce 1936 tak spatřil světlo světa protitankový kanón o ráži 47 mm.

Konstruktéři Škodovky tak vytvořili první poloautomatický protitankový kanón ráže 47 mm s vertikálním klínovým závěrem (označení A6). Délka hlavně kanónu činila 2 040 mm a měla 20 pravotočivých drážek. Vyměnitelná hlaveň zbraně musela být při déletrvající střelně chlazena vodou či vodní sprchou. Aby bylo zamezeno neúmyslné střelbě, bylo do kanónu zabudováno pět pojistek. Zbraň měla kadenci 35 ran za minutu.

Pro kanón byly původně vyčleněny tři druhy střeliva - kartáčový granát vz. 36, protipancéřový granát vz. 36 a nárazový granát vz. 36. Nicméně nakonec se do výzbroje dostaly jen nárazový granát vz. 36 a protipancéřový granát vz. 36. Ministerstvo národní obrany tak učinilo objednávku na dodání 125 000 nárazových a 196 protipancéřových granátů.

Prototyp protitankového kanónu 47 mm pak prošel náročnými testy v Milovicích a ve cvičném pěchotním srubu Jordán ve Vojenském výcvikovém prostoru v Brdech. Zbraň pak byla přijata kladně a československá armáda si ji velmi rychle po jejím představení objednala. Ve třech sériích si MNO celkem objednalo 741 kanónů.

Během zářijové mobilizace 1938 bylo vyzbrojeno protitankovým kanónem mnoho objektů těžkého opevnění. Nicméně na druhé straně se na řadu dalších objektů v podobě pěchotních srubů nedostalo, protože na nich ještě nebyly v kritické září 1938 dokončeny stavební práce.

Po obsazení českých zemí 15. 3. 1939 nacistickými hordami kanóny padly do jejich rukou. Nacisté tak získali špičkovou zbraň, kterou zařadili do své výzbroje pod označením 4,7 cm PaK K 36(t). Kanóny pak byly například nasazeny na Siegfriedově linii či použity při výstavbě Atlantského valu, kde byly zabudované do několik stovek vystavěných objektů.

4cm kanón vz. 36 můžeme například dnes vidět ve Vojenském muzeu v Praze na Žižkově.

Zdroj: history.com, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.