5 méně známých faktů o zapojení SSSR do občanské války ve Španělsku

5 méně známých faktů o zapojení SSSR do občanské války ve Španělsku
Popisek: Sovětský tank BT-5 během občanské války
24 / 07 / 2018, 11:00

Brutální konflikt ve Španělsku dal Sovětům možnost vyzkoušet si přípravu na velkou válku na evropském kontinentě. Navíc se ve Španělsku postavili proti starým nepřátelům, ruským bílým důstojníkům.

1. Sovětská armáda hrála rozhodující roli během obrany Madridu.

Sovětské síly pomohly pomáhat španělské lidové republikánské armádě (PRA) držet hlavní město země po celou válku. Přijížděli na scénu v říjnu až listopadu 1936, kdy osud města balancoval na okraji nože, a v rozhodujícím okamžiku se dostali do bitvy.

Psali jsme: Futuristické zbraně hitlerovského Německa - Horten Ho 229

Po zahájení rozsáhlé ofenzívy proti hlavnímu městu frankisté neočekávali, že se setkají s vážným odporem. 23. října se jejich tanky dostaly na jižní přístupové cesty do Madridu a město vypadalo odsouzené. Proto bylo nepříjemným překvapením zjevení se novotou lesklých tanků T-26 dodané ze SSSR pod vedením sovětských velitelů a oblohu nad Madridem hlídaly desítky sovětských strojů I-15.

2. Sovětský tank provedl první taran v historii tankových bitev

29. října 1936, během bitvy o Sesena asi 30 km od Madridu, provedl poručík sovětského tanku T-26 Semjon Osadchy taran do italského tanku CV-33. Svůj výkon ale už řádně neoslavil, když 3. listopadu mu granát utrhl obě nohy a on umírá na gangrénu o 10 dní později.

3. Španělská občanská válka = ruská občanská válka 2.0

Ruská občanská válka (1918-1922) rozdělila zemi do několika nesmiřitelných táborů, ale zhruba řečeno, většina bojovníků se soustředila buď na "rudé" (komunistické) nebo na "bílé" (pro-caristické a protikomunistické). Po hrozném krveprolití vítězství rudých přimělo tisíce bělogvardějců, aby navždy opustili svou domovinu. Ale ne všichni se s tím hodlali smířit.

V podobně špatné španělské občanské válce, mnoho ruských emigrantů hledalo příležitost pomstít se sovětskému Rusku za jejich utrpení. Sledujíce, jak se do konfliktu zapojují globální mocnosti, si emigranti uvědomili, že španělská občanská válka bude takovým zahříváním před ještě větším budoucím konfliktem proti bolševismu, a tedy jejich povinností je pomáhat v boji proti nenáviděným komunistům.

Francovi se zkušení bílí důstojníci hodili. Ze 74 jich bylo během konfliktu 34 zabito, ale ve vítězném průvodu ve Valencii 3. května 1939 pochodovali ruští dobrovolníci hrdě pod vlajkou již neexistujícího ruského impéria.

4. Stesk po matce Rusi - někteří bělogvardějci bojují po boku rudých proti frankistům

Ne všichni bílí ale byli nakloněni k boji proti Sovětskému svazu. Někteří naopak viděli španělskou krvavou lázeň jako příležitost a šanci uzavřít mír se svými bývalými nepřáteli. Desítky ruských emigrantů, často se svými syny vstoupili do mezinárodních brigád, aby získali právo na návrat domů.

Když válka skončila, většina z nich byla internována v táborech ve Francii, a několik desítek lidí dostalo povolení k návratu do vlasti. Zbytek z asi 300 lidí o to již nestál.

5. Frankův bojkot umožnil Sovětům vyhrát (na fotbalovém hřišti)

Po zbytek svého života španělský vůdce Franco hluboce nenáviděl cokoliv sovětského a odmítl udělat výjimku i ve sportu. V roce 1960 nedovolil odcestovat španělským fotbalistům na zápas Evropského národního poháru do Moskvy, díky čemuž se SSSR po porážce Československa a Jugoslávie stal mistrem Evropy.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: Russia beyond the headlines

 

Tagy článku