5 největších jaderných výbuchů v historii

5 největších jaderných výbuchů v historii
Autor fotografie: Screenshot/YouTube|Popisek: Výbuch bomby Cár
19 / 08 / 2018, 16:00

Během studené války mezi sebou USA a Sovětský svaz soutěžily téměř ve všech oblastech, v civilní či vojenské oblasti. Obrovské zápolení probíhalo mezi těmito dvěma supervelmocemi v jaderném výzkumu, jehož výsledkem byly největší jaderné exploze v historii lidstva.

1. Car-bomba

Tato bomba je považována za největší jadernou zbraň, kterou kdy člověk sestrojil. Její oficiální označení bylo RDS-220 či Arzamas-16.

Konstruktéři dokázali sestrojit tuto bombu za těžko uvěřitelných 14 týdnů. Její síla se pohybovala mezi 50 až 60 megatun TNT. Odpálená byla na ostrově Nová země v roce 1961. Záblesk odpálení byl vidět až 620 mil daleko. Výška hřibu byla přibližně 64 kilometrů a šířka okolo 40. Atomový hřib byl vidět dokonce až z vesmíru. Tato bomba byla 3800krát silnější než bomba shozená na Hirošimu 6. 8. 1945.

Technické údaje:
Hmotnost celé bomby: 24,8 tun
Hmotnost padákového systému: 800 kilogramů
Délka: 8 metrů 
Průměr: 2 metry 
Ekvivalent: 50 až 60 Megatun TNT

2. Sovětský test # 219

V prosinci tohoto roku byla na ostrově Nová Země odpálená další bomba. Tentokrát však ,,jen'' o síle 24,2 megatun TNT. Více informací ani žádné záběry z odpáleni jsme nenašli.

3. Sovětské testy # 173, # 174 a # 147

Na podzim v roce 1962 se sověti stali ,,autory" 3.,4., a 5. nejintenzivnějšího jaderného výbuchu v historii. Každý výbuch měl sílu přibližně 20 megatun TNT.

4. Castle Bravo, 1.3.1954.

Největší jaderný výbuch, jenž si připsaly USA, byl odpálený před více než 60 lety, 1.3.1954. Bomba Bravo nakonec ,,šla" vysoko nad očekávaný rámec síly výbuchu, počítalo se totiž se silou 6 megatun TNT. Bomba však měla sílu až 15 megatun TNT. V první sekundě výbuchu bylo možné vidět záblesk této termonukleární vodíkové bomby až z dálky více než 250 mil. Tento výbuch si vyžádal i mnoho lidských obětí, přesné číslo však není v tomto případě známé.

5. Castle Yankee

Castle Yankee byl krycí název pro jeden z mnoha jaderných testů ze ,,seriálu'' operací Castle. Bomba byla odpálená 5. května 1954, na atolu Bikini. Výbuch uvolnil energii o síle přibližně 13,5 megatun TNT. Jednalo se o druhý největší jaderný výbuch, který si připsaly USA. V důsledku povětrnostních podmínek se atomový spad dostal až nad Mexico City.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace