5 nejcennějších pokladů WW2, které stále nebyly nalezeny

5 nejcennějších pokladů WW2, které stále nebyly nalezeny
Popisek: Ilustrační obrázek
16 / 03 / 2022, 17:00

Miliardy dolarů ve špercích, zlatu a uměleckých dílech byly ztraceny či ukradeny během 2. světové války. Těchto největších pět úlovků nenechává v klidu spát záhadology a stopaře pokladů ani po více než 70 letech.

1. Nacistický zlatý vlak

V srpnu roku 2015 vzbudila rozruch zpráva hledačů pokladů, kteří tvrdí, že pod polským městem Walbrzych nalezli v podzemních chodbách legendární nacistický pancéřový vlak naložený zlatem a šperky. Vlak údajně zmizel v roce 1945, když se k městu blížila Rudá armáda. Podle místních legend vlak vyrazil z Wroclawi, pokračoval přes Breslau a ztratil se právě u Walbrzychu. Speciální vlaky byly prý dokonce dva.

Piotr Koper z Polska a německý státní příslušník Andreas Richter nakonec svůj poklad nenašli, a tak legendami opředený vlak dál spočívá v podzemí. Naděje koneckonců umírá poslední.

2. Jantarová komnata ruských carů

Původní Jantarová komnata, rok 1931

Hledači pokladů Koper a Richter se domnívají, že v nacistickém vlaku pod Walbrzychem by mohla být ukrytá legendární Jantarová komnata ruských carů. Původní Jantarová komnata byla místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru. Byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. v berlínském zámku. V roce 1716 byla pruským králem Fridrichem Vilémem věnována ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě roků se pak nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu poblíž Petrohradu. Od roku 1942 byla vystavena v zámku v Kaliningradu; od konce druhé světové války je nezvěstná a mohla se stát jedním z uměleckých děl, které velký sběratel umění Hermann Göring nechal odvézt.

psali jsme: Potopil se parník Awa Maru s pokladem v hodnotě 5 miliard dolarů na palubě?

Jantarová komnata se ale teoreticky podle zpráv z roku 2016 může ukrývat i na zámku ve Frýdlantu. Tvrdí to další dva novodobí Indiana Jonesové – Erich Stenz a Georg Mederer z Německa. Roli zde hraje údajné svědectví zámecké kuchařky. Ta viděla vojenskou kolonu, která přivezla bedny s kořistí do zámku následně ukryté v podzemí. Dalším vodítkem ukazujícím na Frýdlant je i radiogram Martina Bormanna, který nařídil, aby komnata byla převezena do Sudet.

Čeští památkáři mají jasno – bedny obsahovaly knihy z berlínské knihovny.

Její cena se odhaduje asi na 400 000 000 dolarů.

3. Zlatý poklad generála Jamašity a operace Golden Lily

Válečný zločinec Yamashito

V závěrečných fázích 2. světové války spáchal japonský generál Tomojuki Jamašita poslední ze svých válečných zločinů (i když kritici jeho popravy argumentují tím, že osobně nikdy nepřikázal válečné zločiny, za které byl odsouzen). V údolí Cagayan na Filipínách Japonci nechali zbudovat podzemní komplex, kam ukryli poklady neuvěřitelné hodnoty. Japonská armáda strávila posledních 8 let něčím, co je patrně největší loupeží v historii. Systematicky vykrádala bohatství dobyté Číny, Koreje, Malajsie a Indonésie. To vše doprovázené neuvěřitelnými zvěrstvy znásilňování a zabíjení.

Nakradené poklady Asie byly schovány v tunelech a vše generál zvaný „Tygr Malajsie“ zabezpečil tak, že všechny co o umístění pokladu věděli, vlákal dovnitř tunelového systému a strop odstřelil – ti co se nezabili, umřeli pod závalem na udušení.

psali jsme: Komu připadl sovětský zlatý poklad z britského křižníku HMS Edinburgh?

Podle legend Američani mučením přiměli řidiče japonského generála vyzradit místo úkrytu, a aby se zlato nevrátilo komunistické Číně, bylo zlato použito na financování černých operací po světě. Že poklad existoval dokazuje nález zlatého Buddhy v roce 1971, jehož „nešťastný nálezce“ byl mučen policií diktátora Marcose a na základě informací vojáci vytáhli z tunelů asi 10 000 zlatých prutů v hodnotě desítek miliard dolarů.

4. Alpská pevnost

Místo, kam podle plánů velitele SS Heinricha Himmlera měla ustoupit německá vláda a představitelé armády na konci války. Adolf Hitler tento plán příliš nepodporoval, ale Spojenci byli přesvědčení, že nacisté ústup do alpské pevnosti plánují, a tak odklonili značné síly do oblastí nad Itálií, aby k tomu nedošlo. Říká se, že během přípravy pevnosti tam byly navezeny obrovské poklady, ale místo nikdy nikdo nenašel.

5. Parník Awa Maru s pokladem v hodnotě 5 miliard dolarů

Awa Maru

Japonský parník, který měl v roce 1945 vézt ze Singapuru zásoby americkým a britským zajatcům, měl díky statusu lodi Červeného kříže garantovaný bezpečný koridor mezi loděmi Spojenců. Podle některých zpráv, ale byla loď naložena pokladem v hodnotě asi 5 miliard dolarů, který obsahoval 40 tun zlata, 12 tun platiny, diamanty a strategické materiály.

28. března loď s nákladem rýže a možná i pokladu opustila Singapur, ale pozdě v noci 1. dubna byla loď v Taiwanské úžině torpédována americkou ponorkou USS Queenfish SS-393, která si parník ve tmě spletla s japonským křižníkem. Přežil pouze jeden muž z celkového počtu 2 004 osob na palubě Awa Marun a potvrdil, že loď nevezla žádné zásoby od Červeného kříže, vše prý bylo z lodi před plavbou vyndáno. Velitel americké ponorky byl postaven před soud a shledán vinným z nedbalosti, Japonsko požadovalo po USA plné odškodnění v hodnotě asi 52 miliónů dolarů. O zlatu nepadlo ani slovo.

Vrak lodi opředené tajemstvím byl nalezen Čínou v roce 1977 a během 5 let výzkumů vraku se na nalezení pokladu utratilo přibližně 100 miliónů dolarů, nicméně bez výsledku. Mnohem prozaičtější vysvětlení ale může být, že zlato v lodi vůbec nebylo, a Awa Maru vezla jen životně důležité suroviny jako cín a kaučuk.

 

Zdroj: War History Online

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace