7. 4. 1776 poprvé zajala americká válečná loď britské plavidlo. Z kapitána se stal uznávaný hrdina

7. 4. 1776 poprvé zajala americká válečná loď britské plavidlo. Z kapitána se stal uznávaný hrdina
Autor: Naval History and Heritage Command https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Lexington_raising_the_flag.jpg|Popisek: USS Lexington
08 / 04 / 2019, 13:00

Připomínáme si výročí, kdy americká válečná loď poprvé zajala britské plavidlo.

Na den 7. 4. 1776 připadá první zajetí britského plavidla americkou válečnou lodí. V ten den kapitán John Barry, který velel válečné lodi Lexingtonu, dal rozkaz k zajetí britské lodi HMS Edward plující u mysů Virginie.

psali jsme: Francouzská ponorka potopila letadlovou loď USS Theodore Roosevelt!

Lexington vyplul 31. 3. 1776 , o týden později spatřil kapitán Barry loď, která plula pod britskou vlajkou. HMS Edward sloužila jako doprovodná loď britské fregaty HMS Liverpool. Po tvrdém boji, který trval asi hodinu a půl, se podařilo HMS Edward zajmout a dopravit jako kořišt do Philadelphie.

Zajetí této britské lodi učinilo z Barryho uznávaného kapitána a tento akt významně povzbudil americký boj za nezávislost na Britech. Barrymu je také proto přezdíváno ,,otec amerického námořnictva". Pro Američany byl schopný kapitán jedním z důležitých článků, který jim na Britech pomáhal vydobýt nezávislost.

          John Barry

                                                         ,,Otec amerického námořnictva" John Barry

 

Barry nabídl své služby Kontinentálnímu kongresu po vypuknutí boje Američanů za nezávislost. Kontinentální kongres koupil Barryho loď Black Prince, kterou přejmenoval na Alfred. Jednalo se o první loď, která plula pod americkou vlajkou.

psali jsme: VIDEO: Legendární ponorka Hunley z americké občanské války vydala své další tajemství

Na své lodi Lexington pokračoval Barry do října 1776 ve velení a podařilo se mu zajmout další ozbrojená plavidla. Poté, co byl Lexington v roce 1777 zajat Brity, se Barry stal velitelem brigy USS Delaware, s níž měl zajímat britské lodě plující po řece Delaware. Barry velel také fregatě USS Raleigh, které se podařilo zajmout tři britské lodě.

Barry si získal postupně velký respekt a v roce 1797 mu americký prezident George Washington udělil hodnost komodora a bylo po něm pojmenováno několik lodí. Barry vedl významné námořní bitvy v boji o nezávislost na Britech a dodnes je pro Američany hrdinou.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace