7 statečných parašutistů proti 800 nacistů. Boj hrdinů ukončily poslední náboje

7 statečných parašutistů proti 800 nacistů. Boj hrdinů ukončily poslední náboje
Autor fotografie: Honza Groh, CC BY 3.0|Popisek: Památník v kostele
18 / 06 / 2023, 16:00

Lítý boj v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje se odehrál 18. června 1942 mezi příslušníky SS a gestapa a sedmi československými parašutisty, mezi nimiž byli i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří provedli atentát na Heydricha. Celý boj trval sedm hodin.

Dne 29. prosince 1941 byli parašutisté Kubiš a Gabčík vysazeni u obce Nehvizdy. Jejich úkolem bylo uskutečnit atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten byl proveden 27. května 1942. 27. května 1942 oba příslušníci desantu Anthropoid společně s rtm. Valčíkem, příslušníkem desantu Silver A a npor. Opálkou z desantu Out Distance zaútočili na vozidlo zastupujícího říšského protektora Heydricha. V rozhodující chvíli sice selhal Gabčíkův samopal, ale Kubiš hodil na vozidlo nálož z upraveného protitankového granátu. Heydrich, který v rozporu s bezpečnostními předpisy nechal zastavit vozidlo, byl při výbuchu zraněn střepinou. 4. června 1942 přes veškerou péči lékařů na následky zranění zemřel.

Parašutistům se díky pomoci odboje podařilo ukrýt a německé moci se jim ani přes rozsáhlé vyšetřování a represálie nepodařilo přijít na stopu. Teprve vinou zrady jednoho z výsadkářů, rtn. Karla Čurdy z výsadku Out distance, se německé vyšetřovací orgány dostaly až ke kryptě pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se parašutisté skrývali společně s příslušníky dalších výsadků.

Boje v kostele

Dne 18. června 1942 ve 4:10 začali Němci, kterých bylo asi 700-800, kostel obkličovat. Nejdříve prohledali byt kostelníka, pak vnikli do samotného kostela. Zde na kůru měli hlídku Opálka, Kubiš a Bublík, kteří okamžitě zahájili palbu. Jejich odpor byl zlomen až po dvou hodinách, kdy jim došly náboje. Opálka a Bublík si poslední náboj nechali pro sebe. Jan Kubiš vykrvácel na následky četných zranění.

Zbylí parašutisté byli ukrytí v kryptě kostela. Traduje se, že se snažili prorazit si únikovou cestu do kanalizace. Malým větracím okénkem z ulice v západní části kostela Němci do krypty házeli ruční granáty se slzným plynem, ale parašutisté je vyhazovali ven. Poté se Němci pokusili za pomoci protektorátních hasičů parašutisty vyplavit. Obránci však hadice díky dřevěnému žebříku vystrčili zpátky na ulici a pálili po vojácích. Nakonec jim jeden z hasičů žebřík vytáhl. Nyní již nic nebránilo v zaplavení krypty. Zatím byl v oblasti zazděného starého vchodu do krypty pomocí výbušnin proražen další vchod, z něhož následovaly další německé útoky, které však byly odraženy. Boj v kryptě skončil stejně jako boj v horní části kostela: parašutisté si poslední náboj nechali pro sebe až na Jana Kubiše, který utržil zranění, na něž později v lazaretu SS umírá.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, při níž byl uskutečněn atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.
Sedm statečných

Jozef Gabčík – narozen 8. dubna 1912
Jan Kubiš – narozen 24. června 1913
Josef Valčík – narozen 2. listopadu 1914
Adolf Opálka – narozen 4. ledna 1915
Josef Bublík – narozen 12. února 1920
Jan Hrubý – narozen 4. března 1915
Jaroslav Švarc – narozen 11. května 1914

Zdroj: Velké dějiny Koruny české XV., Wikipedia


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.