9K79 Točka - Rakety sovětského mobilního zbraňového komplexu zabily na tržišti skoro 150 lidí. Systém si našel cestu i do československé armády

9K79 Točka - Rakety sovětského mobilního zbraňového komplexu zabily na tržišti skoro 150 lidí. Systém si našel cestu i do československé armády
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: 9K79 Točka
21 / 12 / 2020, 16:30

Zbraňový systém, který tvořil nějakou dobu součást výzbroje československé armády, to byl sovětský mobilní raketový komplex 9K79 Točka. V souvislosti s Točkami je nechvalně znám incident v Čečensku v roce 1999, kdy rakety vypálené z města Mozdok usmrtily na přeplněném tržišti v Grozném nejméně 143 lidí. Původně měly mířit rakety na prezidentský palác.

Vývoj Točky můžeme datovat do konce 60. let, kdy Sověti požadovali nahradit již zmíněný taktický raketový komplex 9K52 Luna-M, jehož střely nebyly řízené, a také potřebovali vyšší přesnost zásahu, což později Točka splňovala. Konstrukce nového raketového komplexu se ujala konstrukční kancelář KBM Kolomna a do výzbroje se první verze Točky dostala v polovině 70. let.

Celkem pak vznikly tři verze - Scarab A, Scarab B a Scarab C. Koncem 80. let pak byly do výzbroje sovětské armády zařazeny modernizované systémy nesoucí název Točka-U. O ten měl posléze zájem Írán či Vietnam.

Na rozdíl od většího taktického raketového komplexu 9K52 Luna-M, je Točka menší a její fragmentované hlavice raket lze měnit za jaderné, chemické či biologické. K převozu systému slouží vozidlo 9P129, raketový nosič 9M79 je jednostupňový a má motor na tuhé pohonné hmoty. Operační dosah raket činí 70 km, u verze ,,Scarab B" pak 120 km a u varianty ,,Scarab C" 185 km.

V roce 1981 byla Točka rozmístěna do Východního Německa, kde nahradila raketový komplex 9K52 Luna-M. Co se týče nasazení raketového systému, ten si ,,zabojoval" v mnoha konfliktech jak starších, tak i novějších. Figuroval jako zbraň například v jemenské občanské válce v roce 1994, druhé čečenské válce (1999-2009), v novějším nasazení je pak používán v syrské občanské válce nebo ,,zamrzlém" konfliktu na východě Ukrajiny.

Pokud hovoříme o čečenské válce, tam si zbraňový systém připsal v roce 1999 smutnou bilanci, když po vypálení raket ve městě Mozdok zasáhl zaplněné tržiště v Grozném a usmrtil skoro 150 lidí. Rakety měly původně mířit na prezidentský palác. 

Točka si našla také cestu do Československa v polovině 80. let. Systémy byly zařazeny do oddílů vojskových raket u 1. tankové divize z Terezína a 9. tankové divize z Jistebnic, přičemž každý z oddílů měl 4 odpalovací zařízení 9P129. Koncem 80. let se však zařazení změnilo a Točky byly přeřazeny k raketové brigádě, která se nacházela v Hvězdově u Mimoně.

Raketové komplexy byly vyřazeny z výzbroje české armády na přelomu tisíciletí v souvislosti s přeformováním 6. smíšeného raketometného pluku na 11. dělostřelecký pluk, kdy se do ,,hry" již dostaly raketomety vz. 70 a samohybné houfnice vz. 77 Dana.

 

 Zdroj: Army Recognition

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace