Admirál Leahy se snažil zabránit svržení atomových bomb na Japonsko

Admirál Leahy se snažil zabránit svržení atomových bomb na Japonsko
18 / 02 / 2019, 13:00

Před oficiálním zřízením funkce náčelníka generálního štábu Spojených států v roce 1947 zde byl muž, který tuto funkci ve všech jejích směrech vykonával během druhé světové války.

Byli tu generálové a admirálové zvučných jmen jako MacArthur, Halsey, Nimitz a další, kteří si ve světové válce vydobyli pocty, ale jen jednomu muži naslouchal prezident Franklin D. Roosevelt. Admirál Leahy byl osobním přítelem Roosevelta, který penzionovaného admirála vyzval, aby mu pomohl vést válku.

Leahy a Roosevelt spolupracovali skvěle a prezident učinil mnoho důležitých rozhodnutí za asistence svého přítele. Ti dva se seznámili již za první světové války, kdy Leahy procházel mnoha funkcemi jak ve flotile, tak na štábu.

Psali jsme: Torpédoborec, který byl navždy prokletý. Kvůli němu přišel málem o život i americký prezident Franklin D. Roosevelt

Po svém odchodu z US Navy v roce 1939 byl Leahy mimo jiné guvernérem Portorika, ambasadorem ve vichystické Francii, než byl počátkem roku 1942 povolán zpět do Washingtonu.

V červenci 1942 byl jmenován na pozici náčelníka štábu vrchního velitele. Právě Leahy navrhl Rooseveltovi myšlenku spolupracujících náčelníků armády, loďstva a armádního letectva, což umožňovalo lepší koordinaci válečného úsilí. Admirál Leahy v jejich čele tak sloužil jako de facto první náčelník štábu a naslouchal mu jeden z nejmocnějších mužů planety.

psali jsme: VIDEO: Jak vypadala Hirošima před svržením atomové bomby? Pulzující město plné lidí a rušné ulice

Jak válka pokračovala, admirál Leahy byl téměř vždy s Rooseveltem. Cestoval s ním na Střední Východ na konferenci v Teheránu a pomáhal vést politiku, která nejen vedla válku, ale vytyčila scénu pro poválečný svět.

V prosinci 1944 Leahy získal nejvyšší námořní hodnost admirál loďstva, ale ani 5 hvězdiček a osobní vztahy s FDR nepomohly admirálovi, aby s ním prezidenta přesvědčil v otázce použití atomových bomb proti Japonsku.

Leahy věřil, že Japonsko je již prakticky poražené a je možné dostat Japonce k jednacímu stolu bez svržení atomových bomb či invaze. Když FDR v dubnu 1945 zemřel, Leahy sloužil dál na své pozici, ale rozhodnutí o atomových bombách padlo na Trumana.

psali jsme: Z hirošimského mementa i dnes mrazí

Zbytek historie je dostatečně známý, ale ta se mohla možná odehrát jinak, kdyby v srpnu 1945 byl prezidentem stále Leahův přítel Roosevelt…

Admirál Leahy řekl: "Myslím, že použití této barbarské zbraně v Hirošimě a Nagasaki nemělo žádný materiální vliv na naší válku s Japonskem. Japonci byli již poraženi a připraveni se vzdát kvůli účinnému námořní blokádě a úspěšnému bombardování konvenčními zbraněmi... Můj pocit z toho, že jsme byli první, kdo je použili, byl, že jsme přijali etický standard společný s barbary temného věku. Nebyl jsem učen dělat války tímto způsobem a války nelze vyhrát zabíjením žen a dětí."

 

Zdroj: Warhistoryonline

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace